Asraf Gáni afgán elnök felajánlotta a kormányellenes tálib lázadóknak a kabuli regionális konferencia szerdai megnyitóján, hogy törvényes politikai szervezetté alakulhatnak a már korábban általa javasolt politikai folyamat részeként, amely folyamat azután elvezethetne a béketárgyalásokhoz. E béketárgyalásokhoz az afgán kormány nem szab semmilyen feltételt - tette hozzá.
Az afgán elnök feltételek nélküli béketárgyalásokat ajánlott a táliboknak
Gáni felajánlását több olyan gesztus előzte meg mind nyugati támogatású kormánya, mind a tálibok részéről, amely arra utalt, hogy a korábbiaknál nagyobb a hajlandóságuk a párbeszédre.
Az afgán államfő első lépésként tűzszünetet és fogolycserét ajánlott a lázadóknak. A tálibokkal kötendő megállapodások részeként hajlandó velük együtt felülvizsgálni az afgán alkotmányt - mondta.
Szavai jelentős irányváltást jeleznek, mindeddig ugyanis terroristáknak és lázadóknak nevezte őket, noha már korábban is felajánlotta, hogy hajlandó tárgyalni mozgalmuk azon részeivel, amelyek elfogadják a békét.
Cserében azt várja el a táliboktól, hogy elismerjék a mindenkori afgán kormányt, és tartsák tiszteletben a jog uralmát. Ha ezeket elfogadják, akkor bebörtönzött tagjaikat szabadon engedik, nevüket törlik a nemzetközi feketelistákról, biztosítanák büntetlenségüket és a társadalomba való beilleszkedésüket, valamint munkát ajánlanának nekik - sorolta az elnök.
Az iszlamista tálibok arra hajlandóságot mutattak már, hogy közvetlenül tárgyaljanak az Egyesült Államokkal, mert Washingtont tartják az afganisztáni helyzet kulcsának. Ezt éppen a konferencia előestéjén tették meg ismét, két év után először. Felszólították az Egyesült Államokat, hogy kezdjen közvetlen párbeszédet Katarban lévő képviselőikkel. A kabuli vezetéssel mindeddig nem voltak hajlandó tárgyalni, mert a nyugati hatalmak bábjának tartják, csak abban az esetben állnának szóba vele, ha a megszállók - a nemzetközi katonai koalíció - kivonulna az országból.
Az úgynevezett kabuli folyamat szerdai, második tanácskozását a korábbiakhoz hasonlóan szigorú biztonsági intézkedések között rendezik meg. A tanácskozáson a régió 25 országa képviselteti magát, köztük India és Pakisztán, bár utóbbit azzal vádolják, hogy támogatja a felkelőket. Az afgán külügyminisztérium tájékoztatása szerint jelen vannak az Egyesült Államok és három nemzetközi szervezet, így az ENSZ megbízottai is. A tálibok nem képviseltetik magukat, de meg nem nevezett források előzetesen elárulták a dpa német hírügynökségnek, hogy jelen lesz Agha Dzsan Mottaszim, aki tagja volt az országot 2001-ig uraló tálib kormánynak.
A kabuli folyamat első rendezvényét tavaly júniusban tartották meg, jelentős eredmény nélkül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.