Átmeneti egyezmény nélkül maradhatnak a britek, ha nem haladnak gyorsabban a brexit-tárgyalások

Brexit
Brüsszel |

Michel Barnier, az Európai Bizottság Nagy-Britannia kilépése ügyében eljáró főtárgyalója kedden azt mondta: nincsenek eléggé előrehaladott állapotban a Brüsszel és Londoni közötti megbeszélések ahhoz, hogy garantálni lehessen az átmeneti egyezmény létrejöttét Nagy-Britannia kilépéséig.

"Lényegi kérdésekben hiányzik az egyetértés Nagy-Britanniával, például hogy mit is értünk átmeneti egyezmény alatt, mekkora időtartamot ölel fel, és mik a feltételei egy ilyen megállapodás létrejöttének" - mondta sajtótájékoztatón Barnier.

"Úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyság nem szeretné határidőhöz kötni ezt az időszakot, ami nem lehetséges" - tette hozzá az uniós miniszterekkel zajlott találkozója után.

A főtárgyaló szerint elképzelhetetlen az is, hogy rugalmasan alkalmazzák az uniós szabályokat az országban az átmeneti időszakban. Nagy-Britannia 2019 márciusában lépne ki a tömbből. Az Európai Unió ragaszkodik hozzá, hogy a jelenlegi költségvetési időszak lezárásáig, azaz 2020 végéig véget érjen az átmenet.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós vezetők pénteki brüsszeli csúcstalálkozója után azt mondta: pusztán illúziókon alapul a brit kormány álláspontja az Európai Unió és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatáról, ha igazak a sajtó erről szóló jelentései.

"Már a legelejétől kezdve alapelvként határoztuk meg, hogy nincs á la carte menü, nem lehet kimazsolázni az egységes piac (London számára) előnyös részeit" - hangsúlyozta akkor Tusk.

Újságírói kérdésre válaszolva Barnier elmondta, hogy egyetért Tuskkal.

"Nem tudunk elképzelni olyan helyzetet, amelyben elfogadnánk ezt a válogatást" - szögezte le. "Mi vagyunk a felelősek az egységes piac integritásának biztosításáért" - tette hozzá.

Barnier szerint az Egyesült Királyságok nagyon is jól ismeri az integritásra vonatkozó szabályozásokat, hiszen az elmúlt 40 évben jelentős része volt azok megalkotásában.

A főtárgyaló kedden ismertetett egy dokumentumot a maradó 27 tagállam képviselőivel, amely a brit kilépési egyezmény első hivatalos jogi vázlata. Ebben arra a három kulcsfontosságú területre (kivándorolt uniós állampolgárok sorsa, a kilépés pénzügyi szabályozása és az írországi határ jövője) vonatkozó elképzelések is szerepelnek, amelyekről még decemberben állapodtak meg a felek. A dokumentumot szerdán hozzák nyilvánosságra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?