Antonio Tajani az EP elnöke

Brüsszel/Strasbourg. A néppárti Antonio Tajanit választották meg az Európai Parlament elnökének az uniós képviselő-testület strasbourgi plenáris ülésén.

Brüsszel/Strasbourg. A néppárti Antonio Tajanit választották meg az Európai Parlament elnökének az uniós képviselő-testület strasbourgi plenáris ülésén. Az olasz jelöltet a sza-vazás 4., utolsó fordulójában választották meg a képviselői szavazatok 55,4%-ával.

Az olasz Tajani 351 voksot kapott, riválisa, a szintén szociáldemokrata Gianni Pittella 282-t. Az abszolút többséghez minimum 317 szavazatra volt szükség. Egy parlamenti ciklus öt évig tart, az elnökök, az alelnökök, a quaestorok és a szakbizottsági elnökök mandátuma azonban mindössze 2,5 évre szól. Tajani megbízatása ennek megfelelően csak a 2014–2019-es európai parlamenti ciklus második felére szól. Martin Schulz, az EP szociáldemokrata elnöke november végén jelentette be, hogy januárban lejáró megbízatása után távozik a testületből, és ősszel indul a német szövetségi parlamenti választáson. Tajani győzelmével az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnökségét is a néppárti politikus foglalja el, felborítva a politikai erők eddigi viszonylagos egyensúlyát. Az elnök felügyeli az Európai Parlament és szerveinek munkáját, illetve a plenáris vitákat. Ő képviseli az EP-t az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozói előtt, ő írja alá az Európai Unió végleges költségvetését, és az Európai Tanács elnökével közösen szignálja az elfogadott jogszabályokat.

A 63 éves politikus Rómában született, a Sapienza egyetemen jogot tanult, szolgált az olasz légierőben, aztán újságíróként az olasz állami rádió hírműsorában dolgozott. Tajani Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök pártjának, a Forza Italiának egyik alapítója volt 1994-ben – Berlusconi első kormányának ő volt a szóvivője 1994 és 1995 között. A Forza Italia delegálta az Európai Parlamentbe is, ahol 4. ciklusát tölti és jelenleg a testület alelnöke. Nem csak az EP-ben töltött be fontos funkciókat a politikus. 2008 májusától a José Manuel Barroso vezette Európai Bizottság alelnöke volt, előbb közlekedésért, később pedig iparért és vállalkozáspolitikáért felelős biztosként. A „dízelbotrányban” is előkerült a neve: gyanús, hogy uniós biztosként már évekkel a fiaskó kirobbanása előtt tudott róla, hogy a dízelautók gyártói csalnak a környezetvédelmi teszteken a nitrogénoxid-kibocsátással.

Tegnap az EP egyik alelnökévé választották Pelczné Gáll Ildikó fideszes képviselőt. A testület strasbourgi plenáris ülésén tizennégy alelnököt választottak. (MTI, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?