António Guterres: a klímaválság és a szabályozatlan MI fenyegetést jelenthet az emberiségre

António Guterres

A klímaválság és a mesterséges intelligencia zabolázatlan terjedése egzisztenciális fenyegetést jelenthet az emberiség számára – mondta el szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon António Guterres ENSZ-főtitkár, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligenciának az emberiséget kell szolgálnia, nem pedig fordítva.

Bevezetőjében arról szólt, hogy „egy egyre kíméletlenebb világban élünk”, és „a világunk a bajok Pandora-szelencéjével áll szemben”; „szélesedő geopolitikai megosztottsággal, növekvő egyenlőtlenségekkel, és az emberi jogok megsértésével”. A konfliktusok megsokszorozódásának is tanúi vagyunk, amelyek átformálják a világ egyes részeit, például a Közel-Keleten – mondta el, ugyanakkor kiemelte, hogy ebben a térségben reményt nyújthat a gázai tűzszünet.

A konfliktuszónákról szólva hangsúlyozta, hogy „sohasem adjuk fel a béke reményét, de a békét értékek alapozzák meg”, köztük a nemzetközi emberi jogok, az országok területi integritása és politikai szuverenitása.

A világra leselkedő veszélyeket sorolva elsőként emlékeztetett a nukleáris fenyegetésre, de kiemelte a ma ismert világunkra leselkedő veszélyeket, a klímaválságot és a mesterséges intelligencia szabályozatlan terjedését is.

„A mesterséges intelligencia félrevezető lehet, megzavarhatja a gazdaságokat, a munkaerőpiacot, és megingathatja az intézményekbe vetett bizalmat” – hangsúlyozta a főtitkár a svájci városban zajló fórumon a világ állapotát áttekintő beszédében.

A klímaválság egyik sarkalatos pontját említve rámutatott, hogy a fosszilis fűtőanyag-ipar segíti a „zöldre mosást”. Egyúttal arra szólította fel a vállalatokat és pénzügyi szereplőket, hogy „még idén álljanak elő megalapozott tervekkel az átmenetre”.

A közel-keleti helyzetre reagálva Guterres azt hangoztatta, hogy Iránnak kell megtennie az első lépést a térség országaival és az Egyesült Államokkal való kapcsolatai javítására, azzal, hogy egyértelművé teszi: nem akar atomfegyvereket fejleszteni.

Guterres Izraellel kapcsolatban úgy vélte: „megvan annak a veszélye, hogy Izrael úgy érzi, eljött a pillanat Ciszjordánia annektálására, és bizonytalanságban tartja a Gázai övezetet is”.

Libanonra térve optimizmusának adott hangot, de megjegyezte: nincs rá garancia, hogy az Izraellel kötött tűzszünet tartós lesz.

A Szíriában kialakult helyzetet értékelve az ENSZ-főtitkár arról beszélt, hogy még továbbra is sok a kérdés, nehéz átlátni, és nagy a veszélye a széttagolódásnak. Ugyanakkor azt ajánlotta, hogy az ország felé tett gesztusként könnyíteni kellene a szankciókon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?