Ankara. Törökország az őt ért európai bírálatokra azt hozza fel, a csatlakozási tárgyalások megkezdése feltételeinek teljesítése végett számos belpolitikai és jogi reformot hajtott végre az utóbbi években.
Ankara már egy sor reformot megvalósított
Az ankarai parlament eltörölte a halálbüntetést, miáltal az 1999-ben elfogott kurd lázadó vezér, Abdullah Öcalan halálbüntetését életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatták.
Feloldották a kurd nyelvű rádió- és tv-műsorok tilalmát, majd tavaly nyáron az állami adók megkezdték rendszeres, bár ritka műsorok sugárzását a két fő kurd nyelvjárásban és számos más, Törökországban élő kisebbség nyelvén. Előzőleg Ankara évtizedeken át tagadta a kurd kisebbség létezését; a kurdokat csak „hegyi törökök” néven emlegette, holott a kurdok nyelve az indoeurópai családba tartozik, s nem áll rokonságban a török nyelvvel.
Megszüntették Törökországban a nők jogi megkülönböztetését. Az új Btk. súlyosabb büntetési tételeket irányoz elő a nemi erőszakot, illetve „becsületbeli gyilkosságot” elkövetők számára. Utóbbiak áldozatait sokszor saját családjuk férfi tagjai ölik meg, például azért, mert a lány házasságon kívül esik teherbe. A kormány arra ösztönzi a távoli, falusi régiókban élő családokat, hogy iskoláztassák lányaikat.
Törvényen kívül helyezte a parlament a kínzás minden formáját, az elkövetőkre a súlyosbítás nyomán 3-tól 12 évig terjedő börtönbüntetés szabható ki. Emberjogi aktivisták szerint ennek dacára a kínzás továbbra is elterjedt vallatási forma az országban; azonban a kormány ezt hevesen cáfolja.
A nemzetbiztonsági tanácsot érintő reformok eredményeként némileg veszített befolyásából a hadsereg, a testület ma már csak tanácsadó szervként működik. A hadsereg költségvetése a parlament hatáskörébe került. Egyébként a NATO-n belül Törökországé a második legnagyobb hadsereg.
A kormány tavaly megszüntette az állambiztonsági bíróságokat, az 1980-as katonai államcsíny után szövegezett alkotmány egyik utolsó maradványát. E bíróságok elsősorban politikai és belbiztonsági bűntettekben hoztak ítéletet.
Törökország enyhítette a nem iszlám vallási kisebbségeket sújtó bürokratikus korlátozásokat. Ugyanakkor egyes felekezetek – így az ortodox keresztények, élükön I. Bartolomaiosz pátriárkával – változatlanul felpanaszolják az „adminisztratív akadályokat”. A hírek szerint az Ecalan-kormány fontolóra vette az Isztambul közelében lévő – 1971-ben bezárt – ortodox papi szeminárium működésének engedélyezését.
Ankara állítja: enyhített számos, a véleménynyilvánítás és a szólás szabadságát korlátozó intézkedést; ennek ellenére egyes jogi aktivisták úgy vélik, az új Btk. még mindig számos joghézagot tartalmaz. Ezért eshet majd meg, hogy Orhan Pamuk írót akár háromévi szabadságvesztésre is ítélhetik. (eurohirek.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.