Pozsony. Az EU-csatlakozás kapcsán felvetődik a kérdés, mi lesz az állami tartalékalapban tárolt élelmiszerekkel. Május 1-je után ugyanis már csak uniós engedéllyel rendelkező gyártók termékei kerülhetnek forgalomba a huszonöt országra bővülő közös piacon.
Államtitok, mennyi élelmiszerünk van
Pozsony. Az EU-csatlakozás kapcsán felvetődik a kérdés, mi lesz az állami tartalékalapban tárolt élelmiszerekkel. Május 1-je után ugyanis már csak uniós engedéllyel rendelkező gyártók termékei kerülhetnek forgalomba a huszonöt országra bővülő közös piacon. Tehát Szlovákiának (és a többi társult országnak egyaránt) eddig a napig le kell cserélnie készleteit, vagy az uniós belépés után EU-n kívüli országban kell azt értékesítenie. (Az utóbbi megoldást választotta annakidején Ausztria is.) Hogy a kérdés foglalkoztatja a hazai szakhatóságokat, az Peter Turek szavaiból is kiderült, ám az Állat-egészségügyi Felügyelet élelmiszerbiztonsági részlegének vezetője – államtitokra hivatkozva – elzárkózott a részletektől. Hasonló szellemben válaszolt az Új Szó kérdésére Simon Zsolt agrárminiszter és Csáky Pál miniszterelnök-helyettes is. Mivel az állami tartalékalap készleteire vonatkozó összes adat államtitoknak minősül, így a közvélemény hivatalosan még arról sem értesülhet, hogy milyen élelmiszerféleségeket találnak a tartalékalapi raktárakban. Arról pedig végképp nem tud meg semmit, hogy a raktározott termékek gyártói megszerezték-e már az uniós jogosítványokat, illetve a tárolt termékek már megfelelnek-e az uniós szabványoknak. (gy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2004. 02.06.
Pánik a szomszédban
2004. 02.06.
Az uniós pecsét is visszavonható
2004. 02.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.