Államfőként tér vissza a bukott kormányfő

ÖSSZEFOGLALÓLjubljana. Borut Pahor volt miniszterelnök elsöprő fölénnyel nyert a korábban sokkal esélyesebbnek tartott Danilo Türk leköszönő államfővel szemben a szlovéniai elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában: 67,4 százalékot szerzett, Türk csak 32,6-ot.

ÖSSZEFOGLALÓ

Ljubljana. Borut Pahor volt miniszterelnök elsöprő fölénnyel nyert a korábban sokkal esélyesebbnek tartott Danilo Türk leköszönő államfővel szemben a szlovéniai elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában: 67,4 százalékot szerzett, Türk csak 32,6-ot. Nem is a győzelem számít meglepetésnek, hanem az aránya, mint ahogy meglepetés volt az is, hogy már Szlovéniában is zavargásokba torkolltak a hétvégi tüntetések. Sokan adtak hangot aggodalmuknak, hogy a 2 milliós, eddig csöndes kis ország destabilizálódhat.

A szociáldemokrata Pahornak, akit öt évre választottak meg, együtt kell működnie a konzervatív Janez Jansa jobbközép kormányával. Mivel Jansa szerint Szlovénia a csőd szélén áll, kormánya a szociális hálón próbál megtakarításokat elérni, s Pahor – Jansa elődjeként – épp ebben vallott kudarcot. Vagyis Pahor, bár politikai ellenfele Jansának, támogatja a kormány egyes megszorító intézkedéseit, leszögezve: a reformok jelentik az egyetlen kiutat a válságból, Szlovénia pedig mutassa meg Európának, hogy egyedül is képes legyűrni a nehézségeket. A legnagyobb változás tehát az lesz, hogy míg a távozó – ugyancsak baloldali – Türk ellenezte a kabinet megszorító intézkedéseit, Pahor támogatni fogja azokat.

Pahor első nyilatkozatában emlékeztetett kampányának a vezérfonalára, amellyel az egység fontosságát hangsúlyozta: „Úgy vélem, nincs olyan probléma, amelyet közösen ne lehetne megoldani.” Ehhez azonban a politikai elitnek vissza kellene szereznie a lakosság bizalmát, ugyanis jelzésértékű: alig 42 százalékos volt a választási részvétel.

Szlovénia – egykor a 2004-ben az EU-hoz csatlakozott országok közül a legsikeresebb – mára az euróövezet egyik legnagyobb gondban lévő tagállama lett. A gazdaság 2009 óta 8 százalékkal hanyatlott, exportja továbbra is csökken, a megszorítások miatt pedig a belső kereslet is zsugorodik. A munkanélküliség 12 százalékos. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?