Aláírás: április 16-án

Párizs/Koppenhága/Ankara. Az EU tíz tagjelöltje várhatóan 2003. április 16-án írja majd alá a csatlakozási szerződést. Ezt Párizsban, az EU soros elnökségét 2003 első felében ellátó Görögország kormányfőjének, Kosztasz Szimitisznek Jacques Chirac francia államfővel folytatott tárgyalásai után jelentették be.

Párizs/Koppenhága/Ankara. Az EU tíz tagjelöltje várhatóan 2003. április 16-án írja majd alá a csatlakozási szerződést. Ezt Párizsban, az EU soros elnökségét 2003 első felében ellátó Görögország kormányfőjének, Kosztasz Szimitisznek Jacques Chirac francia államfővel folytatott tárgyalásai után jelentették be. Az időpontot Szimitisz javasolta – idézte az AFP a francia elnöki szóvivőt. A görög elnökség időszakának fontos teendői közé sorolta Szimitisz az Európai Tanács márciusi brüsszeli ülését, amelyet gazdasági és társadalmi kérdéseknek szentelnek, továbbá a görög elnökséget záró, a tervek szerint Szalonikiben tartandó értekezletet is. A görög kormányfő támogatta azt az elgondolást, hogy a decemberben Koppenhágában sorra kerülő EU-csúcson Törökország kapjon uniós csatlakozására vonatkozó pozitív jelzést.

A holland parlament alsóháza csekély többséggel úgy döntött, hogy az EU-bővítéssel kapcsolatos referendum lehetőségének vizsgálatára kéri fel a kormányt. A döntéssel megnyílhat az út a csatlakozásra váró országok közmegítélését feltérképező felmérések előtt. A D66 párt baloldali liberálisai által tett javaslatot a Pim Fortuyn Listája (LPF) és a Munkáspárt (PvdA) is támogatta. A kereszténydemokraták (CDA) és a liberálisok (VVD) ellenzik a népszavazást. A hollandok nemrég kételyeiknek adtak hangot néhány tagjelölt – köztük például Szlovákia és Lengyelország – csatlakozásra való alkalmasságával és a szigorú felvételi szabályok teljesítésével kapcsolatban. Hollandiában államügyekben nem szokásos a közvetlen választási demokrácia gyakorlata. A jobbközép koalíció múlt hónapi összeomlása után az országban január 22-én tartanak általános választásokat.

Recep Tayyip Erdogan, a törökországi választásokon győztes párt (AK) vezetője szerint a hazája és az EU közötti kapcsolatok akkor is fennmaradnak, ha decemberi koppenhágai csúcstalálkozóján sem tűzi ki az unió a csatlakozási tárgyalások Ankarával való megkezdésének időpontját. Erdogan kijelentése ellentétes azzal, amit a távozó török kormány mondott. Sükrü Sina Gürel külügyminiszter korábban kijelentette, hogy Ankara felülvizsgálja az EU-val fennálló kapcsolatait, ha a koppenhágai csúcson nem döntenek a csatlakozási tárgyalások jövő évi kezdetéről. (H, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?