Alacsony részvétel és sok szabálytalanság jellemezte az afganisztáni elnökválasztást

Alacsony részvétel és sok szabálytalanság jellemezte az afganisztáni elnökválasztást
Kabul |

Véget ért az afganisztáni elnökválasztás szombaton, közép-európai idő szerint késő délután. Az urnáknál csak kevesen jelentek meg, és választási csalásokat is jelentettek, ami kihatással lehet az eredmények hitelességére és elfogadottságára.

Ruhollah Navroz, a független panaszvizsgáló bizottság képviselője elmondta, hogy az ország minden részéből érkeztek a kifogások, egyebek között barátságtalan szavazóbiztosokról, működésképtelen rendszerekről és hiányos dokumentációról.

A független választási bizottságot vezető Hava Alam Nurisztáni ezzel szemben azt állította, hogy a korábbiakkal összevetve tisztességes választás zajlott. A bizottság két órával meghosszabbította a szavazóhelyiségek nyitvatartását, miután technikai problémák miatt néhány helyen később sikerült csak megkezdeni a voksolást.

A tálibok országszerte több szavazóhelyiséget támadtak meg, hogy ellehetetlenítsék a választást. A fővárosból, Kabulból, valamint Dzsalálábádból, Gániból és Kandahárból is incidenseket jelentettek, több tucatnyian megsebesültek, és legalább ketten meghaltak. Ugyanakkor a szigorú biztonsági óvintézkedéseknek köszönhetően sikerült megelőzni a sok áldozatot követelő, véres erőszakcselekményeket.

Az elnökválasztásra a fenyegetések ellenére hozzávetőleg 9,7 millió szavazó regisztráltatta magát a mintegy 34 milliós országban.

A biztonsági erők több mint 70 ezer tagját mozgósították, és mintegy 30 ezren állnak készenlétben. Több mint 400 szavazóhelyiség ki sem nyitott a veszély vagy amiatt, mert a tálibok uralta területeken vannak, és a biztonsági erők további több száz bezárását rendelhették el. A nagyvárosokban jelentősen vagy teljesen korlátozták a járműforgalmat, főleg a teherautókét.

A független választási bizottság tájékoztatása szerint több mint 900 szavazóhelyiséggel nem sikerült kapcsolatot teremteni a csaknem ötezerből, és az egyelőre nem világos, hogy ezekben lezajlott-e a voksolás.

Az elnökválasztáson 18-an indultak, közülük négyen később visszaléptek. A két legfőbb esélyes a hivatalban lévő államfő, Asraf Gáni és a kormányfő, Abdulla Abdulla.

Az előzetes eredményeket várhatólag október 17-én teszik közzé, a végleges számokat pedig november 7-én hozzák nyilvánosságra. Ha egyetlen jelöltnek sem sikerül megszereznie a voksok több mint 50 százalékát, második fordulót rendeznek a két legtöbb szavazatot kapó jelölt között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?