Véget ért az afganisztáni elnökválasztás szombaton, közép-európai idő szerint késő délután. Az urnáknál csak kevesen jelentek meg, és választási csalásokat is jelentettek, ami kihatással lehet az eredmények hitelességére és elfogadottságára.
Alacsony részvétel és sok szabálytalanság jellemezte az afganisztáni elnökválasztást

Ruhollah Navroz, a független panaszvizsgáló bizottság képviselője elmondta, hogy az ország minden részéből érkeztek a kifogások, egyebek között barátságtalan szavazóbiztosokról, működésképtelen rendszerekről és hiányos dokumentációról.
A független választási bizottságot vezető Hava Alam Nurisztáni ezzel szemben azt állította, hogy a korábbiakkal összevetve tisztességes választás zajlott. A bizottság két órával meghosszabbította a szavazóhelyiségek nyitvatartását, miután technikai problémák miatt néhány helyen később sikerült csak megkezdeni a voksolást.
A tálibok országszerte több szavazóhelyiséget támadtak meg, hogy ellehetetlenítsék a választást. A fővárosból, Kabulból, valamint Dzsalálábádból, Gániból és Kandahárból is incidenseket jelentettek, több tucatnyian megsebesültek, és legalább ketten meghaltak. Ugyanakkor a szigorú biztonsági óvintézkedéseknek köszönhetően sikerült megelőzni a sok áldozatot követelő, véres erőszakcselekményeket.
Az elnökválasztásra a fenyegetések ellenére hozzávetőleg 9,7 millió szavazó regisztráltatta magát a mintegy 34 milliós országban.
A biztonsági erők több mint 70 ezer tagját mozgósították, és mintegy 30 ezren állnak készenlétben. Több mint 400 szavazóhelyiség ki sem nyitott a veszély vagy amiatt, mert a tálibok uralta területeken vannak, és a biztonsági erők további több száz bezárását rendelhették el. A nagyvárosokban jelentősen vagy teljesen korlátozták a járműforgalmat, főleg a teherautókét.
A független választási bizottság tájékoztatása szerint több mint 900 szavazóhelyiséggel nem sikerült kapcsolatot teremteni a csaknem ötezerből, és az egyelőre nem világos, hogy ezekben lezajlott-e a voksolás.
Az elnökválasztáson 18-an indultak, közülük négyen később visszaléptek. A két legfőbb esélyes a hivatalban lévő államfő, Asraf Gáni és a kormányfő, Abdulla Abdulla.
Az előzetes eredményeket várhatólag október 17-én teszik közzé, a végleges számokat pedig november 7-én hozzák nyilvánosságra. Ha egyetlen jelöltnek sem sikerül megszereznie a voksok több mint 50 százalékát, második fordulót rendeznek a két legtöbb szavazatot kapó jelölt között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.