Ádáz harc tizennégy helyért

Június tizenharmadikán rendezik az első európai parlamenti választást Szlovákiában. Az országnak 14 képviselője lesz a 732 tagú EP-ben, ezért 14 jelöltből álló listát állíthattak össze a pártok. Ezzel a lehetőséggel nem mindegyik élt.

A központi európai parlamenti választási bizottság eredetileg 16 párt jelölését fogadta el, kettőjét, a Roma Kereszténydemokrata Mozgalomét és a Ján Slota valamint Stanislav Pánis nevével fémjelzett Szlovák Nemzeti Párt– Valódi Szlovák Nemzeti Párt– Nemzeti Egység koalícióét elutasította. A Legfelsőbb Bíróság tegnapi döntése alapján a roma párt mégis indulhat a választáson, mert egy bank hibájából nem jutott el az 50 ezer koronás kaució a választási bizottsághoz. A nemzeti hármas koalíció sorsáról ma dönt a bíróság. De ha nem indulhatnának a választáson, akkor is maradna nemzeti erő, hiszen Peter Súlovský SNS-ét regisztrálta a bizottság. Múlt héten kisorsolták az induló pártok sorszámát is.

A legnagyobb szerencséje a Magyar Koalíció Pártjának volt, hiszen egyessel indulhat. Az MKP egyike annak a három pártnak, amelyik hölgyet indít listavezetőként a voksoláson. Bauer Edit képviselő jelenleg is pártja EP-megfigyelője, korábban a munka-, szociális és családügyi minisztérium államtitkára volt. Őt Berényi József külügyi államtitkár követi, harmadik Duka Zólyomi Árpád képviselő. Meglepetésként hatott, amikor az MKP Országos Tanácsa úgy döntött, Csáky Pál európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes nem kerül fel a tizenegy főből álló listára. Az MKP hivatalos állásfoglalása szerint nem sikerült helyére megfelelő embert találni az esetlegesen megüresedő kormánypozícióba. A listán a negyedik helytől általában szinte ismeretlen, fiatal jelöltek szerepelnek.

A kettes számot az Új Polgári Szövetség (ANO) csípte meg magának. Sokáig Eva Černá egykori tévériporter, az ANO parlamenti képviselője számított befutónak, a Pavol Rusko vezette párt azonban végül Jozef Heribannak, a csinos tévébemondó férjének ajánlotta fel a pártlista első helyét, Černá csak a második lett, a külügyi alelnök Katarína Glončáková-Golev pedig a harmadik.

Hármas számmal a kormány legerősebb pártja, az SDKÚ indul. Ez az egyetlen párt, amelyik sokat próbált politikus helyett egy népszerű személyiséget állított európai parlamenti jelöltlistája élére. Elemzők szerint ugyan a leendő uniós képviselőknek legalábbis tájékozottnak kellene lenniük a közösségi politikában, azonban egyes választók az apolitikus, ám ismert embereket részesítik előnyben. „Úgy gondolom, elegendő tehetségem és tapasztalatom van ahhoz, hogy felelősségteljesen és hatékonyan tölthessem be ezt a posztot” – jelentette ki Peter Šťastný, az egykori válogatott csehszlovák jégkorongozó, a Szlovákok Világszövetségének volt vezetője. Az SDKÚ volt az egyetlen, amely próbaválasztásokat tartott a párton belül. A második helyre Milan Gaľa képviselő került, Zita Pleštinská, az ólublói körzeti hivatal elöljárója. Érdekesség még, hogy negyedik az építésügyi minisztérium államtitkára, Ján Hurný, s csak a hatodik helyen van Tomáš Galbavý, akit eredetileg listamásodiknak szántak.

Négyes számmal indul a Magyar Föderalista Párt. A párt az első helyen B. Nagy Tajnay Máriát indítja, aki Alsópéli a lista alapján, de Belgiumban él. Második függetlenként Geönczeöl Gyula lévai gépészmérnök, harmadik a pártelnök-vállalkozó, Mihajlovics József.

Ötös számmal a Kisiparosok Pártja, hatossal Szlovákia Demokratikus Uniója indul, listája a jól ismert Ján Budajból áll. A szerencsés hetest kapta a Kommunista Párt. A KSS egyik alelnökének, a pozsonyi főpolgármesteri választásokon sikertelenül szerepelt Karol Fajnornak szavazott bizalmat, ő vezeti a párt listáját. Érdekesség, hogy a kommunisták listájának kilencedik helyén szerepel egy Ógyallán élő mérnök, a 49 éves Mohamed Salha, aki az egyes hírek szerint iraki, mások szerint palesztin, még mások szerint szír.

A nyolcas számot kapta a Szabad Fórum, a listát az alelnök, korábban belügy- és védelmi miniszter Ivan Šimko vezeti. Második Michal Cehlár főiskolai tanár, harmadik Petra Čančová pedagógus.

Kilences a Szlovák Nemzeti Párt–Valódi Szlovák Nemzeti Párt koalíciója. A listát az SNS elnöke, Peter Súlovský vezeti, ő Kubában és Argentínában diplomáciai tapasztalatokat is szerzett, hiszen követségi ügyvivőként szolgált Havannában, majd Szlovákia Buenos Aires-i nagykövete volt. Második Ján Sitek, a PSNS vezetője. A továbbiakban is nagy nevek következnek: harmadik Jozef Prokeš, negyedik a legendás hokis, Jozef Golonka, ötödik Július Binder, a bősi erőmű atyja, hatodik egy másik sportlegenda, Kamil Haťapka immár nyugdíjas kerékpáros.

Tízes a Szlovák Néppárt, tizenegyesek az Aktív Nők, tizenkettes a feltörekvő Smer, amelynek listáján a helyet kaptak két bukott baloldali párt, a szociáldemokraták (SDSS) és a Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ) képviselői is. A listavezető Monika Beňová, a Smer alelnöke, pártja európai parlamenti megfigyelője. A második hely Miloš Koterecé, aki eddig Szlovákia brüsszeli NATO-nagykövetségének második embereként dolgozott. A harmadik helyre Vladimír Maňka zólyomi polgármester került, aki az SDĽ alelnöke. Boris Zala képviselő csak a negyedik lett, ötödik Bohumil Hazel képviselő. Érdekességnek számít, hogy tizenegyedik Alexander Dubček fia, Peter.

A jelenleg második legnépszerűbb párt, a HZDS a peches tizenhármassal indul. Az EP-listát Sergej Kozlík vezeti, aki a Vladimír Mečiar vezette kormányokban kétszer volt miniszterelnök-helyettes. Egy korábbi nyilatkozatában kifejtette, szerinte Szlovákiának meg kellene őrizni szuverenitását a védelmi és biztonságpolitikai kérdésekben. Második a volt földművelési miniszter, Peter Baco, harmadik Irena Belohorská, aki szintén volt már miniszter. Negyedik Diana Dubovská, a börtönben tétlenkedő vállalkozó, Jozef Majský volt felesége.

A tizennégyes számot kapó kereszténydemokraták (KDH) orvosokat választottak eurolistájuk első két helyére. A zürichi születésű Anna Záborská jelenleg a KDH parlamenti képviselője. Mögé került Miroslav Mikolášik, Szlovákia volt kanadai nagykövete. Harmadik helyre tornászta fel magát az EP-listán Ján Hudacký, akit a 2002-es parlamenti választásokon a KDH a 129. helyen indított.

Tizenötös a frissen megválasztott köztársasági elnök Demokráciáért Mozgalom (HZD)–Népi Unió (ĽÚ) tömörülése. A listát Rudolf Žiak, a HZDS volt alelnöke, az ĽÚ jelöltje vezeti, második a HZD-s Vasil Pytel, harmadik Oľga Keltošová (ĽÚ), de ezen a listán indul Kenyhec polgármestere, Jozef Konkoly is.

Végül tizenhatossal vág neki a választásnak a Polgári Konzervatív Párt (OKS), amelynek egyetlen jelöltje a volt képviselő, Peter Osuský. Még nem biztos, de minden bizonnyal a 17-est a Roma Kereszténydemokrata Párt kapja, s ha Slotáék is sikerrel járnának a bíróságon – amire elég kevés az esély –, a 18-ast kapnák.

A Szlovák Tudományos Akadémia politológiai intézetének elemzője, Juraj Marušiak szerint az euroképviselőknek „bizonyos tapasztalatokkal kellene rendelkezniük az európai joggyakorlat és a közösségi politika terén, és tudniuk kellene, hogyan működnek az európai intézmények.” Marušiak az SDKÚ zuhanó népszerűségével magyarázta, hogy a politikus jelölt került a párt uniósképviselő-jelöltjeinek élére.

Brit és ír felmérések szerint a Smer szerzi a legtöbb EP-képviselői helyet Szlovákiában, szám szerint ötöt. Két-két képviselő jut a HZDS-nek és az SDKÚ-nak, egy-egy képviselőt küldhet az EP-be az MKP, a KDH, az ANO, a KSS és az SNS. Politikai elemzők azonban úgy vélik, az uniós választások nem vonzanak majd az urnákhoz annyi embert, mint a parlamenti választások, így eltolódhatnak az egyes pártok közötti arányok. A bejutási küszöb 7 százalék.

Az említett felmérés alapján a legerősebb tömörülés az EP-ben a konzervatív Európai Néppárt lesz, 285 képviselővel, a szocialistáknak 217 hely jut, de a többi baloldali és zöld tömörüléssel együtt 300 képviselőjük lesz. A liberálisok jelentősen javítanak eddigi pozícióikon, hiszen 73 helyre számíthatnak. (mono, jéel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?