A Varsói Szerződés aláírásának helyszínén vacsoráztak a NATO-csúcs résztvevői

Varsó |

<p>A sors iróniája, hogy ugyanebben a teremben ratifikálták 1999-ben a Lengyelország NATO-, illetve 2003-ban EU-csatlakozásáról szóló okmányokat, ahol 1955-ben a Szovjetunió és az akkori kelet-európai kommunista országok aláírták a Varsói Szerződés létrehozásáról szóló alapokmányt.</p>

Történelmi helyszínen tartották munkavacsorájukat péntek este a NATO-tagállamok vezetői: az elnöki palota báltermében (más néven oszlopos termében) írták alá 1955-ben a Szovjetunió és az akkori kelet-európai kommunista országok a Varsói Szerződés létrehozásáról szóló alapokmányt, és ugyancsak ott zajlottak 1989-ben a lengyelországi rendszerváltozást megalapozó kerekasztal-tárgyalások a lengyel kommunista vezetés és annak ellenzéke, a Szolidaritás mozgalom között.

A házigazda lengyel elnök, Andrzej Duda és vendégei, köztük Barack Obama amerikai és Francois Hollande francia elnök a "történelem levegőjét szívhatták magukba" a hatalmas, 80 égőt számláló kristálycsillár alatt, a 185 négyzetméteres faliszőnyegek között - írta az AFP hírügynökség.

A sors iróniája, hogy ugyanebben a teremben ratifikálták 1999-ben a Lengyelország NATO-, illetve 2003-ban EU-csatlakozásáról szóló okmányokat. Ez a legnagyobb terme a XVII. században egy lengyel arisztokrata család által épített és két évszázaddal később egy tűzvész után újjáépített palotának, amely Lengyelország függetlenségének 1918-as helyreállítása után a lengyel kormány székhelye lett, és ezt a funkcióját egészen a náci német megszállásig megőrizte, amikor a hitleristák német kulturális központtá és luxusszállodává alakították át. A Deutsches Hausnak nevezett palota első vendégei közé tartozott a német főkormányzó, Hans Frank.

A palotában nem tett nagyobb kárt az 1944-es varsói felkelés, és a visszavonuló németeknek sem sikerült felrobbantaniuk, ahogy tervezték. Varsóban azon kevés patinás történelmi épületek közé tartozik, amelyek nem pusztultak el a második világháborúban. Pompás belső berendezései nagy részének azonban nyoma veszett.

1945 után a minisztertanács elnöksége költözött a palotába. Ismét átépítésen esett át 1947-1952 között. Sokáig a kormány székhelye volt, majd miután az átköltözött az Ujazdowskie sugárútra, reprezentációs célokra, főként ünnepélyes találkozók céljaira használták. 

A rendszerváltás után, 1990-1994 között ismét renoválták, majd elnöki palota lett. Ott rendezkedett be Lech Walesa, aki 1990-1995 között volt Lengyelország elnöke.

Annak a ténynek, hogy ebben a teremben tartották a NATO-csúcstalálkozó díszvacsoráját, a lengyelek szemében szimbolikus jelentősége van - írta a francia hírügynökség- a Nyugat győzelmére emlékezteti őket a kommunista ideológia és a szovjet expanzió felett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?