<p>Az euró-atlanti szervezetek bővítésének is kulcsszerepet kell kapnia a nyugat-balkáni országok stabilitásának és prosperitásának megteremtésében.</p>
A V4-es külügyminiszterek nyilatkozata
Az euró-atlanti szervezetek bővítésének is kulcsszerepet kell kapnia a nyugat-balkáni országok stabilitásának és prosperitásának megteremtésében - hangsúlyozza a visegrádi országok (V4) külügyi tárcavezetőinek kibővített tanácskozásán elfogadott, kedden kiadott közös nyilatkozat, amelyről a Külügyminisztérium szóvivője tájékoztatta az MTI-t.
Mátrai Zsuzsanna szóvivő közleményében azt írta: a jelenleg magyar elnökség által vezetett Visegrádi Csoport megerősítette, hogy a következő uniós elnökségek - így Magyarország 2011 első félévi elnökségi periódusában is - kiáll a nyugat-balkáni országok integrációs törekvéseinek támogatásáért, miközben felhívja térségbeli partnereinek figyelmét a tagfelvételi kritériumok teljesítésének fontosságára.
A Visegrádi Csoport megerősítette, hogy éppen a közép-európai országok által, még EU-tagjelöltként bejárt út tapasztalatai alapján a nyugat-balkáni országoknak már az integráció jelen fázisában teljes mértékben ki kell használniuk a regionális együttműködés kínálta lehetőségeket - tette hozzá.
Mint írta, a V4-es országok sajtóközleménye kitér arra, hogy a nemzetközi közösségnek továbbra is figyelmet kell fordítania Bosznia-Hercegovina stabilizálására, és ennek keretében fenntartani az EUFOR jelenlétét az országban. A Visegrádi Csoport azt ajánlja uniós partnereinek, hogy a nemzetközi katonai kontingens mandátumát az ENSZ Főképviselői Hivatal (OHR) EU Különleges Képviselői Hivatallá (EUSR) történő átalakulásának befejeztéig változatlan formában tartsák fenn.
A Visegrádi Csoport támogatja Bosznia-Hercegovinának és Montenegrónak a NATO Tagsági Felkészülési Programjához (NATO MAP) való csatlakozását, elismerve, hogy a végső döntést a szövetség összes tagállamának együttesen kell meghoznia.
A közös nyilatkozatot elfogadók megerősítették a nyugat-balkáni országokkal szembeni schengeni vízumkényszer eltörlésének jelentőségét a régió egésze számára - tette hozzá a szóvivő.
Üdvözölték és további támogatásukról biztosították az Európai Bizottság javaslatát a Macedóniával, Montenegróval és Szerbiával szemben fennálló vízumkényszer tervezett, 2010. január 1-jei hatállyal történő megszűntetéséről.
Ez is azt mutatja, hogy az integráció érdekében tett erőfeszítések konkrét, a mindennapok szintjén is érezhető előrehaladást hoznak - hívta fel a figyelmet Mátrai Zsuzsanna. Megjegyezte: a visegrádi országok egyúttal hitet tettek amellett, hogy politikai és szakértői szinten is segíteni fogják a mostani vízumliberalizációs körből kimaradó nyugat-balkáni országok felzárkózását.
Mint írta, a Visegrádi Csoport budapesti miniszteri találkozóján a résztvevők egyetértettek abban, hogy a Nyugat-Balkánt minden lehetséges eszközzel, már a teljes jogú EU-tagság elérése előtt, össze kell kapcsolni a transzeurópai hálózatokkal. A térség regionális együttműködését is hatékonyan erősítheti az euró
pai közúti, vasúti és energia hálózatok kiterjesztése - vélekedtek.
"A találkozón a négy ország között megegyezés született arról, hogy koordináltan lépnek fel a térség országainak nyújtott fejlesztési támogatások vonatkozásában. Felkérik a külügyi intézeteket közös projektek lebonyolítására, valamint részben a Visegrádi Alapból, részben más donorok bekapcsolásával továbbra is ösztönzik a diákcserék és ösztöndíjak felajánlását" - tette hozzá a szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.