A települések is narancsba borulnak

<p>Vasárnap önkormányzati választásokat tartanak Magyarországon, ami elemzők szerint a Fidesz elsöprő nyereségét hozza majd, akár csak a tavaszi parlamenti választások. Ezúttal várhatóan a Fidesz beveszi a balliberális oldal bástyájának számító Budapestet is, Demszky Gábor eddigi polgármester nem indul, Tarlós István, a Fidesz főpolgármester-jelöltje komoly ellenfél nélkül nyerhet.</p>

Körülbelül húszezer önkormányzati képviselőt és több mint háromezer polgármestert választanak meg a magyar választók vasárnap. A képviselők száma a jelenlegihez képest jelentősen csökken, mivel a Fidesz-kormány a választások után csökkentette az önkormányzati képviselők számát. Jelenleg mintegy 29 ezer önkormányzati képviselő van. A fővárosban a főpolgármester és a fővárosi önkormányzat mellett 23 kerületi polgármestert és önkormányzatot is választ a lakosság, emellett most választják a megyei önkormányzatok képviselőit is.

Elemzők szerint a választásokkal kapcsolatban csak az a kérdés, hogy ki lesz a második. A Fidesz ugyanis várhatóan polgármestert ad a nagyvárosok túlnyomó részében, a Magyar Szocialista Párt jelöltjeinek csak egy-két nagyvárosban van esélyük. Budapesten szinte biztosra vehető Tarlós István győzelme.

Kétharmad meg kétharmad az kétharmad

Az összes jelentős közvélemény-kutató szerint 60 százalék feletti szavazatarányra számíthatnak a kormánypártok: a voksolás előtti utolsó felmérésében a Medián és a Századvég 66, a Szonda Ipsos és a Tárki 65 százalékos támogatottságot mért a Fidesz-KDNP-nek a biztos pártválasztók között, míg a Nézőpont Intézet 61 százalékra teszi az aktív kormánypárti szavazók arányát. Egyetértés mutatkozik az intézetek között abban is, hogy a szocialisták szerezhetik meg a második helyet. Az MSZP a Medián, a Szonda Ipsos és a Tárki adatai szerint 17 százalékon áll, a Századvég 16, a Nézőpont pedig 12 százalékos eredményt jósol a legnagyobb ellenzéki pártnak.

A Jobbiknak egyedül a Szonda Ipsos mér tíz százalék feletti (12 százalékos) támogatottságot, igaz, óvatosságra int, mert a pártot az áprilisi választás előtt jócskán „alulmérték” a kutatók. A Nézőpont és a Századvég most 9, a Tárki 8, a Medián 10 százalékos eredményt prognosztizál a Jobbiknak.

A fővároson kívül mindössze négy megyében listát állító LMP a biztos szavazók mintegy 5 százalékának voksára számíthat: a Nézőpont Intézet 3, a Medián és a Szonda Ipsos 5-5, a Századvég 6, a Tárki 7 százalékot mért számára országosan.

A Demszky-korszak vége

A fővárosban befejeződik a Demszky-korszak, a 20 éve polgármester Demszky Gábor nem indul a választásokon. Utódja szinte százszázalékos biztonsággal Tarlós István, a Fidesz jelöltje lesz, Horváth Csaba, az MSZP jelöltje a számára legjobb becslések szerint is csak mintegy 22 százalékot szerezhet. Az országos adatokhoz képest a fővárosban továbbra is az LMP a harmadik legerősebb párt, főpolgármester-jelöltje, Jávor Benedek várhatóan a 3. helyen végez, akár tíz százalékponttal megelőzve a Jobbik jelöltjét, Staudt Gábort.

A Nézőpont intézet felmérése alapján a 33 fős Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz-KDNP kerül sovány többségbe 18 mandátumot szerezve, de önállóan irányíthatja majd a várost, az MSZP 9, az LMP 4, a Jobbik 2 mandátumot szerez. A mandátumok megoszlása tekintetében azonban már jelentősen eltérő adatokat mértek a közvélemény-kutatók. A Fidesz-KDNP támogatottsága a Szonda-Ipszosz kutatása szerint a legalacsonyabb, a választók 48 százaléka voksolna a listájára, így nem biztos, hogy megszerzik a többséget a közgyűlésben. A többi felmérés szerint meglesz a Fidesz-többség a fővárosban.

Billegő megyei központok

A Fidesz szinte biztosra mehet az ország összes nagyvárosában, néhány kivételtől eltekintve. Szegeden a felmérések szerint az MSZP-s Botka László lesz a befutó, a legutóbbi adatok szerint 48 százalékkal győzhet a második helyre várt 45%-os B. Nagy László fideszes jelölt előtt. A másik billegő központ Miskolc, ahol a polgármesteri székért folyó küzdelem a nyolc éve a várost irányító szocialista Káli Sándor és a Fidesz országos hátszelével másodszor próbálkozó Kriza Ákos között dől el.

Vidéken, a 10 ezer fősnél kisebb településeken a kormánypártoknak a Szonda Ipsos szerint akár hétszer annyi szavazójuk is lehet, mint a szocialistáknak és a Jobbiknak, a 10 ezer lakosúnál nagyobb városokban pedig négyszeres lehet a különbség.

Ami a választási hajlandóságot illeti: a Medián szeptember elején felvett adatai alapján minden második válaszadó gondolja úgy, hogy biztosan elmegy szavazni, míg a Századvég által szeptember végén megkérdezettek 52 – a budapestieknek 58 – százaléka jelezte, hogy részt vesz az önkormányzati választáson. (lpj, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?