Társulási szerződést köt az Európai Unió azokkal az országokkal, amelyek osztják legfontosabb elveit és célkitűzéseit, amelyekkel kapcsolatát intézményessé és szorossá kívánja tenni, és amelyek hosszú távon a tagságra pályáznak.
A társulási szerződés
A társulási szerződés nem vezet el automatikusan az EU-tagságig. Az EU 1993 nyarán kimondta ugyan, hogy kész tagjai közé fogadni a társulási szerződéssel már vagy majdan rendelkező kelet- vagy közép-európai országokat, de hozzátette, hogy ehhez a pályázóknak meg kell felelniük a tagsággal járó követelményeknek is. Meg is szabták pontosan a belépéshez elengedhetetlenül szükséges feltételeket (koppenhágai kritériumok néven ismeretesek), úgymint stabil intézményekkel garantált, többpárti demokrácia, jogállamiság, emberi és kisebbségi jogok biztosítása és védelme, működő és versenyképes piacgazdasági rendszer létezése, a tagsággal járó kötelezettségek átvételének képessége, utóbbiba értve a politikai, gazdasági és pénzügyi unió célkitűzéseinek elfogadását is.
Az EU keleti bővülésének történelmi időszakában a társulási szerződések legfontosabb küldetése lett, hogy előkészítse a teljes jogú tagságot.
A kilencvenes években az EU összesen tíz kelet-európai állammal kötött társulási szerződést: ezek az államok valamennyien az unió teljes jogú tagságára pályáznak, és közülük nyolcan 2002. legvégére el is nyerték a belépés lehetőségét, 2004. május 1-jei csatlakozással. Az érintett országok listáján Csehország, Lengyelország és Szlovákia mellett Magyarország, Románia, Szlovénia, Bulgária és a három balti állam szerepel. A várólistán ugyanakkor a keleti blokk további országai is rajta vannak, köztük a Balkánnak a demokrácia útjára lépett államai is. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.