<p>Mohammed asz-Szenuszi, a 23 éve száműzetésben élő líbiai trónörökös a Die Zeit német hetilapnak adott interjújában elmondta: elképzelhetőnek tartja, hogy visszatér hazájába.</p>
A száműzetésben élő líbiai trónörökös hazatérne
Azt azonban, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető után újból egy király uralja-e az országot, a népnek kell eldöntenie. Szenuszi a Die Welt csütörtökön megjelenő számában kijelentette, hogy "ha a nép akarja", kész "szolgálni" hazáját.
A trónörökös, akinek dédnagyapja a Líbiában 1951 és 1969 között uralkodó I. Idrisz király testvére volt, Franciaországban már tárgyalt egyes illetékesekkel a kérdésről. Emellett többen megkeresték Líbiából, és Franciaország, valamint Nagy-Britannia tripoli nagykövetével is beszélt.
Az 1962-ben született Szenuszi áprilisban az Európai Unió parlamentje előtt Brüsszelben megígérte, hogy mindent megtesz a demokrácia meggyökereztetéséért hazájában, és úgy látja, ehhez végre elérkezett az idő.
A trónörökös szerint Líbia nem fog kormányozhatatlanná válni, és nem válik hasonlóvá Afganisztánhoz, Irakhoz vagy Jemenhez, mert "a törzsi rendszer itt teljesen más", és a líbiaiak "értelmes életet" akarnak élni.
"Hihetetlenül boldoggá és büszkévé tesz, hogy a szabadság zászlója leng Tripoli fölött" - mondta a Londonban élő herceg.
A felkelők a tiltakozások kezdete óta az egykori királyság lobogóját használják. Kadhafi 1969-ben vértelen katonai puccsal megdöntötte I. Idrisz uralmát, és 1977-ben egyszínű zöld zászlóval cserélte le a korábbi lobogót.
A trónörökös Haszan asz-Szenuszi fia, akit I. Idrisz 1956-ban koronahercegnek nevezett ki. Családját Kadhafi az államcsíny után folyamatos zaklatta, mígnem 1988-ban megengedte, hogy száműzetésbe vonuljanak. Az akkor 26 éves trónörökös beteg édesapjával hagyta el az országot, édesanyja és testvérei később követték őket. Haszan asz-Szenuszi 1992-ben halt meg.
Mohammed herceg azóta ellenzéki találkozókat és megmozdulásokat szervezett az Egyesült Államokban, Franciaországban és Nagy-Britanniában. A trónörökös a száműzetésben élő líbiaiak és az otthon maradt királypártiak támogatásából él.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.