<p>A határon túli magyarság intézményrendszerének segítését, kiépítését és fenntartását, az érdekképviseleteinek támogatását, a nyugati magyarok kettős állampolgárságának rendezését, valamint számukra a magyarországi passzív és aktív választójog biztosítását kéri a mindenkori magyar kormánytól a Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ), amely a hét végén tartotta meg rendes évi közgyűlését Prágában.</p>
A nyugati-európai magyarok megsegítését kéri Budapesttől a NYEOMSZSZ
A közgyűlésen által elfogadott zárónyilatkozat arra kéri a mindenkori magyar kormányt, hogy "a határon túli és nyugati magyarságot a magyar nemzet szerves, elválaszthatatlan részeként kezelje".
Több mint tucatnyi európai állam országos magyar szervezeteit képviselő résztvevők megelégedéssel állapították meg "a NYEOMSZSZ működésének és szervezettségének további erősödését" . Ez többek között az Őrszavak internetes újság és az Európai Integrációs és Kisebbségi Ügyek Szakbizottságának létrehozásával, kisebbségügyi tanulmányutak megszervezésével, a Svájci Magyar Ház Alapítvány tagfelvételében nyilvánult meg. A "korábbi hasonló jellegű akcióknak megfelelően elismeréssel nyugtázták a szlovákiai nyelvtörvény elleni tiltakozást is az Európai Parlamentnél" - áll a dokumentumban.
A NYEOMSZSZ ernyőszervezetként 2001 őszén alakult meg a svédországi Stockholmban. Az alapszabályt 13 országos szervezet, köztük a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége írta alá és fogadta el. A tagok között megtalálhatóak az angliai, ausztriai, dániai, észtországi, finnországi, hollandiai, németországi, norvégiai és svédországi országos magyar szervezetek.
Kontinentális szövetségként a NYEOMSZSZ legfontosabb feladatának tekinti a magyar szórványok anyanyelvi oktatásának és közösségmegtartó intézményrendszerének további fejlesztését és erősítését. Ennek súlyát az újonnan nyugatra érkező magyar fiatalok és családok integrációja is növeli.
A NYEOMSZSZ nem pártpolitikai irányultságú ernyőszervezetként nyomon követi a Kárpát-medencében, különösen az anyaországban végbemenő politikai, gazdasági és kulturális változásokat. Kötelességének tartja, hogy szavát hallassa a magyar-magyar kapcsolatokat befolyásoló és meghatározó döntéshozatalban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.