A németek az unióról is voksolnak

Berlin |

<p>Az év európai topválasztására kerül sor a hétvégén. Vasárnap a németek döntenek saját kormányukról, egyben arról, ki vezeti, milyen koalíció élén az EU-t. Vasárnap Németország választ. A német választásokra általában korábban is figyelt a világ, ám ezúttal a külpolitikai érdeklődés homlokterében áll mindenütt.</p>

Az ok: a gazdasági válság miatt erőteljesen megnőtt Berlin szerepe. A német kancellár már nem csak az amúgy is jelentős 82 milliós országot vezeti, az Európai Unióban is döntő szava van.

Nyolc éve, a nyolcadik

Angela Merkel 2005-től tölti be a német kancellári tisztséget, s úgy fest, ez a következő négy évben is így lesz. A németekre egyébként sem jellemzőek a sűrű váltások. Míg pl. Olaszországnak a II. világháború után szinte minden évben más kormánya volt, addig Merkel 1945 óta csupán a nyolcadik német kormányfő (összehasonlításként: Szlovákiának 1990-től hat miniszterelnöke volt, Magyarországnak szintúgy).

A kelet-német származású Merkel 2005-ben ült először a kancellári székbe, akkor egy széles jobb–bal koalíciót vezetett. 2009-ben leszerepelt a baloldali SPD, így tisztán jobboldali kormány alakult (CDU/CSU–FDP). A mostani választás tétje igazából az, hogy milyen koalíció élére kerül. Elemzők szerint ha marad a konzervatív–liberális kabinet, akkor Merkel pozíciója jóval erősebb lesz, mintha egy CDU/CSU–SPD koalíció élén állna.

Rólunk is döntenek

S minket miért érdekeljen mindez? Az EU-ban a következő években is fontos döntések várhatóak. Sőt, Brüsszel több fontos kérdést görget maga előtt, részben a német választások miatt. Az utóbbi hónapokban ugyanis mindenki kivárt, legfőképpen maga a kancellár – nem akarta kockára tenni újraválasztását, s a vele szimpatizáló uniós kormányfők ugyanezt tették, vagyis nem tolták bele őt kellemetlen döntésekbe. A következő hónapokban várhatóan ennek az ellenkezője fog történni: Merkel újult erővel veti bele magát az uniós ügyekbe.

Szlovákia számára már csak az euró miatt is fontos, hogy ki vezeti Németországot. Berlin ugyanis az EU gazdasági motorja és pénzügyi központja, az utóbbi években pedig többször lehetett arról hallani, hogy a németek egy erős EU-n belüli csoportot szeretnének kialakítani – akár azzal, hogy a többieket az euró elhagyására kényszerítenék. Miroslav Lajčák külügyminiszter tavaly ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: ha az EU-ban létrejönne egy kemény mag, akkor Szlovákiának nem lenne vele gondja, ha Németország vezetné ezt a magot. Sőt, mi szeretnénk ennek a német Európának a része lenni – mondta akkor a külügyér. A tárca most nem kívánta kommentálni a választásokat, ám elemzők szerint továbbra is Berlinhez fogunk igazodni.

Ficóék egyébként inkább abban lennének érdekeltek, hogy jobb–bal koalíció alakuljon, az SPD ugyanis nem kezelné olyan szigorúan a költségvetési hiányt, így a Smer a következő években elvileg többet költekezhetne. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?