Salgótarján. A nógrádi méhészek szeretnék elérni, hogy az Európai Unió egységes méhegészségügyi törvényének megalkotásakor az antibiotikumok használatát tiltó, az őshonos fajok védelmét biztosító jelenleg hatályos magyar méhegészségügyi szabályokat vegyék alapul.
A méhek is várják az EU-t
A megyei méhész szervezet elnöke a hétvégi közgyűlésükön kifejtette: a méhészet a legtöbb tagnál csak kiegészítő tevékenység. Ha sikerül elérni, hogy a magyar mézet ne csak az Argentínából behozott virágméz, illetve a Kínából származó, magas víz- és állatmaradvány-tartalmú olcsó méz javítására használják fel a német és osztrák importőrök, akkor a nógrádi méhészek önfoglalkoztatókká válhatnak. Ám ha továbbra sem tudják önálló piaci megjelenésüket megszervezni, s nem kapnak a méhcsaládok védelmére gyógyszertámogatást, a telente elpusztuló állomány pótlására megfelelő állami segítséget, akkor a gyengébb hozamú években sokan föl fogják adni a gazdálkodást.
Az uniós támogatási lehetőségek eredményesebb kihasználása végett a nógrádi méhészek önálló jogi szervezet létrehozása mellett döntöttek. Az egyhangú szavazás eredményeként cégbíróságon jegyeztetik be a Palócrégió Méhész és Környezetvédelmi Egyesületet. Az újonnan alakult egyesületbe felvételét kérte a legnagyobb szlovákiai méztermelőket tömörítő ipolyszakállosi Ipolyvölgye Méhész Szervezet is. Az ipolyszakállosiak a szlovákiai átlag többszörösével, gazdánként több mint nyolcvan kaptárral méhészkednek. Elnökük, Kiss Sándor hangoztatta: ha az országhatárok nem lesznek akadályai a méhek vándoroltatásának, az bővítheti szakmai és üzleti lehetőségeiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.