A lengyelek szerint Csehország a már megvitatott keretszerződés véglegesítése után vonja vissza panaszát

Mateusz Morawiecki

Csehország a már megvitatott lengyel-cseh keretszerződés véglegesítése után fogja visszavonni a határához közeli, lengyelországi Turów barnaszénbánya kibővítése ellen benyújtott panaszát az Európai Bíróságon – pontosította kedden Piotr Müller lengyel kormányszóvivő.

Müller azt követően nyilatkozott sajtóértekezletén, hogy Andrej Babiš cseh miniszterelnök kedd reggel kizártnak nevezte, hogy Prága a határ menti szánbányászat miatt kialakult cseh-lengyel vita rendezését célzó kétoldalú tárgyalások folyamán visszavonná panaszát.

A tervezett visszavonást Mateusz Morawiecki keddre virradóan jelentette be, utalva arra az előzetes, a bánya működésének környezeti hatásait is orvosló megállapodásra, amelyre hétfőn az Európai Tanács kétnapos brüsszeli értekezlete alatt Babišsal jutott.

Reagálva azokra sajtóhírek, amelyek kiemelték Babiš nyilatkozatából, hogy Csehország nem vonja vissza panaszát, Müller aláhúzta: félreértés történt, hiszen hétfőn már elfogadták a panasz későbbi visszavonását is magában foglaló keretszerződést, jelenleg pedig véglegesítik a megállapodás irányelveit konkretizáló kétoldalú tárgyalásokat.

„Ma Andrej Babiš miniszterelnök is arról beszélt, hogy a szerződés véglegesítése előtt állunk, amely véglegesítés előfeltétele a panasz visszavonásának” – magyarázta Müller, kifejtve, hogy Babiš miért nem beszélhetett kedden a panasz aznapi visszavonásáról.

A lengyel kormányszóvivő arról biztosította az újságírókat, hogy a hétfőn megbeszélteket Morawiecki és Babiš kedden Brüsszelben megerősítette.

Az Európai Bíróság a Prága kezdeményezésére zajló perben pénteken elrendelte a bánya működésének átmeneti felfüggesztését, ezt a határozatot Varsó aránytalannak nevezte, végrehajtását pedig energiabiztonsági, foglalkoztatottsági és környezetvédelmi indokokra hivatkozva elutasította.

Csehország attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést. Prága annak kapcsán fordult az Európai Unió Bíróságához, hogy Lengyelország először 2026-ig, majd 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét.

Jacek Sasin lengyel kormányfőhelyettes, az államvagyont felügyelő miniszter keddi, Turów közelében rendezett sajtóértekezletén derűlátóan nyilatkozott a lengyel-cseh tárgyalásokról. A lengyel kormány szándéka, hogy a bánya és a közeli Bogatynia szénerőmű legalább a jelenlegi működési engedély lejártáig, 2044-ig üzemeljen – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?