A Kreml a legfőbb akadály

Moszkva. Az orosz elnök tegnap megerősítette, hogy hamarosan tájékoztatja a közvéleményt új kormány-főjelöltje személyéről, és jelezte: konzultál róla a parlamenti többséggel.

Vlagyimir Putyin kedden menesztette a kormányt, de Mihail Kaszjanov miniszterelnökön kívül ügyvezetőként mindenkit a helyén hagyott, Viktor Hrisztyenko miniszterelnök-helyettest bízva meg az átmeneti kormány vezetésével. Döntését Putyin tegnap azzal indokolta, hogy az új miniszterelnök kijelölésének és csapata bemutatásának előrehozatalával három hónapot nyer az államigazgatási reform megvalósításában.

A potenciális miniszterelnökök listáját a piaci reformer Alekszej Kudrin pénzügyminiszter és az erős államot képviselő Szergej Ivanov védelmi miniszter vezeti. Ugyancsak számításba jöhet Hrisztyenko, valamint az elnöki adminisztráció több tisztségviselője (köztük az adminisztráció vezetője, Dmitrij Medvegyev és első helyettese, Dmitrij Kozak). Esélyt adnak továbbá Borisz Aljosinnak, az államigazgatási reformért felelős miniszterelnök-helyettesnek is.

A The Wall Street Journal amerikai napilap európai kiadása (WSJE) szerint az orosz kormány felmentésének igazi célja Kaszjanov miniszterelnök eltávolítása: ő volt ugyanis a Putyin-rendszeren belül a legfüggetlenebb hang, s az orosz államfő szemében egyáltalán nem szerzett jó pontokat, amikor nyíltan bírálta Mihail Hodorkovszkij Jukosz-vezér bebörtönzését. Persze szép lenne, ha az orosz államfő új, a kormányfelmentéssel is jelzett irányvonala a reformok felgyorsításához vezetne – véli a WSJE. „Csakhogy a kormány átalakítása, sőt, még a gazdasági reformok bizonyos fokú felgyorsítása sem elég. Bármilyen hiányosságokat mutasson is a most távozott kormány, a liberalizálásban rekordot állított fel. A reformok akadályát, s egyben oly sok más bizonytalansági tényező okát maga a Kreml jelent, meg az a mód, ahogy Putyin belső köre, benne sok egykori KGB-tiszttel, kiterjedt és egyre növekvő hatalmát gyakorolja.” A WSJE szerint a keddi lépéssel Putyin valószínűleg növeli a közvélemény érdeklődését az elnökválasztás iránt, s így nagyobb szavazási részvétel várható. Ám a lépés arra is rávilágít, mennyire központosított hatalom alakult ki Putyin elnöksége alatt Oroszországban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?