A kormány állami irányítás alá vonná a Malt

Devecser/Budapest |

<p>Újabb holttestet találtak a speciális mentők a Veszprém megyei Devecser határában hétfőn, az idős nő a vörösiszap-katasztrófa nyolcadik áldozata. Több embert már nem keresnek.</p>

A rendőrség őrizetbe vette, és kezdeményezte az előzetes letartóztatását a Mal Zrt. vezérigazgatójának - jelentette be Orbán Viktor kormányfő hétfőn napirend előtt a parlamentben, egyben közölte, a vörösiszap-katasztrófát okozó vállalatot állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni.

A kormányfő szerint erre addig van szükség, amíg a kormánynak az üggyel kapcsolatos négy feladatát nem oldották meg.

Az Országos Rendőr-főkapitányság azt közölte, hogy az iszapkatasztrófával összefüggésben több ember halálát okozó közveszélyokozással és környezetkárosítással gyanúsítja a rendőrség Bakonyi Zoltánt, a Mal Zrt. vezérigazgatóját. Hozzátették, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai hétfő reggel előállították B. Zoltánt, a Mal Zrt. cégvezetőjét. A férfit őrizetbe vették, a rendőrség előterjesztést tesz a gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezésére. A férfi kihallgatása során gyanúsítása és őrizetbe vétele ellen is panasszal élt.

A miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány megtette a Mal Zrt. zár alá vételéhez szükséges lépéseket. Hangsúlyozta: nincs esély arra, hogy akár a cégvagyont, akár a magánvagyont kivonhassák a kártérítési felelősség alól, nincs olyan "pontja a világnak, ahol biztonságban lehetne a jogellenesen kivont bármilyen vagyontárgy, ebben önök biztosak lehetnek".

A kormányfő kezdeményezte, hogy az Országgyűlés hozza létre a katasztrófavédelmi biztos intézményét.  A kormány azt javasolja a Háznak, hogy még hétfőn hajtsák végre az ehhez szükséges törvénymódosítást. A kabinet törvényjavaslata szerint a katasztrófavédelmi biztos tesz majd javaslatot a parlamentnek, hogy hosszú távon milyen jövője lehet a gyárnak - közölte a miniszterelnök az ajkai vörösiszapömléssel kapcsolatban.

Bejelentette, hogy más, hasonló létesítmények esetében országos ellenőrzéseket rendeltek el.

A tragédia tanulságait le kell vonni - emelte ki Orbán Viktor, de mint mondta, ezt majd közvetlenül a veszély elhárítása utáni időszakban kell megtenni.

A bejelentéseire reagáló frakcióvéleményekről szólva azt mondta: úgy tűnik, hogy az MSZP kivételével az Országgyűlés képviselőcsoportjai támogatják a kormány javaslatait.

A miniszterelnök szavai szerint a katasztrófa ügyének megnyugtató lezárásáig a katasztrófavédelmi biztos hatáskörébe rendelik a Mal Zrt. teljes körű felügyeletét, irányítását és vagyonkezelését. Mint mondta, ezt annak érdekében teszik, hogy az üzemben minél hamarabb újrainduljon a biztonságos termelés, megkezdődhessen a kárvallottak kártalanítása, elhárítsák a további környezeti veszélyeket, és minél előbb megállapítsák a felelősséget.
A biztos feladata lesz az is - folytatta -, hogy javaslatot készítsen a vállalat jövőbeni helyzetéről, annak figyelembevételével, hogy a kártalanításnak a károkozó pénzéből kell történnie, és nem az adófizetők pénzéből.

Közölte: a feladatok meghatározásánál az a kiindulópontjuk, hogy nem természeti csapásról van szó, "emberek által épített és működtetett üzemben, emberek által létrehozott veszélyes anyag gondatlanság miatti elszabadulása okozta Magyarország legsúlyosabb ökológiai katasztrófáját".

A kormány előtt álló négy feladat között szólt Orbán Viktor arról, hogy mielőbb kártalanítani kell a károsultakat, és mivel nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról, nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetniük, akik a károkat okozták. A károkozók magánérdeke ezzel szemben nyilvánvalóan az, hogy minél nagyobb részben az államra hárítsák át a kártalanítást - jegyezte meg.

Biztosítani kell az emberek munkáját az üzemben, "közérdek a termelés biztonságos újraindítása a timföldgyárban"; valamint meg kell gátolni, hogy további károk keletkezzenek a környezetben, tisztában kell lenni az üzem és a tározók állapotával, a bennük tárolt anyagok tulajdonságaival - sorolta.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy katasztrófa idején, illetve minden olyan területen, ahol az ember által előidézhető katasztrófa veszélye fennáll, az állam elsődleges kötelessége, hogy a közérdeket a magánérdekkel szemben érvényesítse.

A miniszterelnök beszédében a kormánya és a maga nevében is részvétét fejezte ki a katasztrófában elhunytak hozzátartozóinak, és együttérzéséről biztosította a sérülteket, a kitelepítetteket, valamint mindenkit, akit súlyos anyagi veszteségek értek. Megerősítette, nem hagyják őket magukra, segítenek újrakezdeni az életüket.

Hétfőn az Országgyűlésben valamennyi parlamenti párt képviselője együttérzését fejezte az iszapkatasztrófa áldozatai miatt az érintett családoknak és kárvallottaknak. A frakciók képviselői alapvetően kedvezően nyilatkoztak azokról a tervezett intézkedésekről, amelyeket a miniszterelnök vázolt fel a katasztrófa kezelésével kapcsolatban napirend előtt, de az MSZP fenntartásainak adott hangot a kormány vonatkozó törvényjavaslatával összefüggésben.

Ötven embert ápolnak még kórházban az ajkai térségben egy héttel ezelőtt történt vörösiszapömlés miatt, a sérültek közül többen még mindig súlyos, illetve életveszélyes állapotban vannak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?