A folyó vízét 2023 elején több tíz kilométer hosszan erős narancssárgára festette a bányából kiáramló szennyeződés
Legalább év végéig dolgoznak az alsósajói sziderit-bánya mentési munkálatain a bányászok
A rozsnyói járásbeli Alsósajó egykori szideritbányájában a bányamentők a múlt héten megkezdték a munkát, hogy megállítsák a bányavíz kiömlését a már jócskán szennyezett Sajó folyóba. Stanislav Paulík, a Legfelső Bányamentő Állomás (HBZS) igazgatójának meglátása szerint a mentők valószínűleg az év végéig dolgozni fognak a bányában.
„A bánya bizonyos részeiben fokozatosan zajlik a munka. A József-aknában a bányajáratok alján dolgoznak, és már megkezdték az ott lefektetendő vágányokhoz szükséges előkészítő munkálatokat is. A Marta nevű silóban megkezdtük annak a gátnak az építését, amely a szennyezett vizet fogja fel, s majd azt követően úgy vezetjük ki, hogy ne kerüljön bele a Sajó vizébe” – magyarázta Paulík, aki szerint az alsósajói bányában jelenleg öt bányamentő dolgozik. Az igazgató szerint az építési objektumok munkálatai, amelyekért a HBZS felel, az év végéig tartanak. A terve szerint ezt követi majd a vízgyűjtő tartályok kialakítása, valamint a bányavíz kezelésének technológiájának és a bányaműveleteknek a biztosítása. „Ezekre a feladatokra vonatkozó pályázatokat a Rudné bányák állami vállalat fogja lebonyolítani” – tette hozzá Paulík. A Sajót tavaly februárban festette vörösre a Siderit 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányájából kifolyó víz. A mérések megerősítették, hogy a vas, a mangán, a szulfátok és az arzén szintje is meghaladta a megengedett értékeket a folyó vizében. Tavaly június végén sikerült csökkenteni a folyóba jutó bányavíz mennyiségét, de a szennyezést nem sikerült teljesen megállítani. A bányában 2022 nyarát megelőzően olyan munkálatokat végeztek, amelyek segítségével csökkenthető az erősen ásványi anyagokkal szennyezett víz kiáramlása a folyóba. Idén júniusban a kormány 1,5 millió eurót különített el a folyó szennyezésének kezelésére. A pénzt elsősorban a bányavíznek a bánya mélyebb részeibe történő beáramlásának korlátozására fordítják, így megakadályozva annak későbbi szennyeződését, valamint annak a Sajó folyóba történő kiömlését. (TASR, Németi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.