A görögök is kockázatosnak tartják a népszavazást

<p>A görögök többségét meglepetésként ért a hír a népszavazásról, egyesek helyesnek, mások helytelennek, de a túlnyomó többség kockázatosnak tartja azt - mondta Fokasz Nikosz szociológus az MTI-nek telefonon Athénből.</p>

 Az Eötvös Loránd Tudományegyetem társadalomtudományi karának tanára személyes benyomásait ismertetve kiemelte: a piacon és az utcán is azt érzékelte, hogy az embereket erősen foglalkoztatja a kérdés, mindenütt azt taglalják, "hogyan fog kifutni ez az ügy".
   

Habár a népszavazás csupán véleménynyilvánító jellegű, Alekszisz Ciprasz kormányfő határozottan kijelentette, hogy a jövő hét vasárnapi szavazás eredménye szerint fognak eljárni.
   

A népszavazás arról szólna, hogy a trojka megállapodástervezetét elfogadják-e a választók. A kormány az elutasítás mellett állt ki.
   

"Valószínűtlen, hogy az emberek egy 9 milliárd eurós megszorító-csomagra igennel szavazzanak, és magam is arra hajlok, hogy ez lesz a népszavazás eredménye. Ugyanakkor sokakban felmerül a kérdés, hogy egy nem szavazat után mi lesz" - fogalmazott a kutató.
   

Szerinte, bár a kormányzat igyekszik úgy beállítani, hogy kizárólag a hitelezők szerződésrtervezetéről szól és folytatni kívánják a tárgyalásokat, az ellenzéki pártok azt hangsúlyozzák, hogy valójában a döntés az euróról és az Európai Unióban maradásról szól.
   

Eltérő véleményeket hallani szakértőktől, olyanok is vannak, akik szerint a kormány valójában folyamatosan az eurózónából való kilépésen ügyködik, mások egy tárgyalási fogásnak tartják a népszavazási ötletet.
    

Elmondta, hogy a görög törvények szerint az érvényességhez 40 százalékos részvétel szükséges, ami Görögországban minden valószínűség szerint elérhető, hiszen a választásokon 60-70 százalékos részvétel a jellemző.
   

Amennyiben a népszavazáson a javaslat elfogadása mellett szavazna a többség, akkor a kormány minden valószínűség szerint lemond, és új választásokat írnak ki - véli Fokasz Nikosz.
   

"Ez persze gazdasági szempontból súlyos csapás lenne az egyébként is nehéz helyzetben lévő görög költségvetésre is, ugyanis hagyományosan a görögök többsége kampányidőszakban felfüggeszti az adófizetést, arra számítva, hogy az új kormány kedvezményeket kínál majd" - hangsúlyozta.
   

A szakértő szerint arra a kérdésre, hogy ki nyerne egy új választást nehéz jóslatot adni. A Sziriza tárgyalási javaslatát ugyanis egyre kevesebben támogatják, a görögök egyre pesszimistábban látják az ország helyzetét, ami érthető a lassan nyolc éve tartó recesszió gazdasági hatásai miatt. Ugyanakkor valójában nincs számottevő erő az ellenzéki oldalon, az Új Demokrácia támogatói sem gyarapodnak - magyarázta Fokasz Nikosz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?