A demokraták Romney pénzügyi múltjában kutakodnak

Washington |

<p>Barack Obama demokrata párti elnök kampánystábja a republikánus párti ellenfél, Mitt Romney pénzügyi igazgatói múltját próbálja a középpontba állítani a november 6-ai amerikai elnökválasztás közeledtével egyre élesedő küzdelemben - állapította meg a bécsi Die Presse.</p>

Obama és Romney egyelőre fej fej mellett áll, támogatottságuk közel azonos.

A konzervatív lap washingtoni tudósítója felidézte: nemrégiben felháborodást keltett Svájcban egy videó, amelyben a republikánus elnökjelöltet figurázzák ki.

A Barbie Girl című 1997-es popsláger dallamára Romney Girl címen, módosított szöveggel készített klipben Romney svájci bankszámláira utalva egy alpesi népviseletbe öltöztetett, szőke "Miss Svájc" énekel egy Romneynak maszkírozott férfi oldalán. A pár egy piros kabrióban ül, miközben luxusjachtok, villák képei peregnek a háttérben. Feltűnik a New York-i tőzsde épülete is, sőt egy adóbevallás is, kérdőjelekkel az "összes fizetendő adó" rubrikában. "Az élet adózás nélkül fantasztikus" - énekli a szőkeség mini dirndliben.

Svájc washingtoni nagykövetsége panaszt nyújtott be az ügyben Obama kampánystábjánál, de Amerikában megszokott az efféle kampány. Romneyról már télen, az elnökjelöltségért folytatott versenyfutásban a párton belüli vetélytársai is igyekeztek azt a képet sulykolni, hogy a volt massachussettsi kormányzó hanyag adófizető és "vadkapitalista". Rick Perry és Newt Gingrich "dögkeselyűnek" állították be Romneyt, mondván, a Bain Capital befektetési vállalat vezetőjeként cégeket darabolt föl, és közreműködött abban, hogy munkahelyeket külföldre vigyenek az Egyesült Államokból. Ezzel a republikánusok előkészítették a talajt Obama kampányának.

Tény, hogy Romney - akinek a magánvagyona sajtóhírek szerint 250 millió dollárra rúg - az elmúlt két évben mindössze 14 százalék adót fizetett jövedelmei után, és az is ismert, hogy korábban olyan adóparadicsomokban volt bankszámlája, mint Svájc, Luxemburg vagy a Kajmán-szigetek. Emellett az Obama-stáb igyekezett meglovagolni a pénzügyi válság kitörése óta "a Wall Street-i bankárokkal" szemben kialakult ellenséges hangulatot is.

A választási hadjárat a nyár elejétől intenzívebbé vált, az elnök stábja komoly kampánypénzeket mozgósított, hogy megpróbálja még a választást megelőző utolsó, "forró" szakasz előtt végleg rásütni Romneyra és a Republikánus Pártra a bélyeget. Ennek a része volt Joe Biden alelnöknek az a nagy fölháborodást kiváltó megjegyzése Virginiában, zömmel afro-amerikai közönség előtt, amely szerint Romney megválasztása esetén "ismét megengedné a nagy bankoknak, hogy maguk írják a rájuk vonatkozó szabályokat", és ezzel a bankok "újra láncra vernének titeket".

Még ennél is meglepőbb volt az a kampányfilm, amelyben egy kansasi acélipari munkás Romneyt hibáztatta rákbeteg felesége haláláért. A férfi azt állította, hogy a Bain Capital bezárta a gyárat, ezzel megszűnt a munkahelye, és ezért nem tudta tovább fizetni felesége gyógykezelését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?