A dél-amerikai országok az ellenzékkel való megegyezésre szólították fel Caracast

Montevideo |

<p>Hat dél-amerikai ország közös nyilatkozatban szólította fel pénteken a venezuelai kormányt az ellenzékkel való megegyezésre és a demokratikus rend helyreállítására.&nbsp;</p>

"A Dél-amerikai Országok Szövetségéhez (UNASUR) tartozó Argentína, Brazília, Chile, Kolumbia, Paraguay és Uruguay kormánya elítéli a venezuelai legfelsőbb bíróság döntését, amely érinti az ország nemzetgyűlését és a 2015-ös országos szavazáson megválasztott képviselőket" - áll a kolumbiai külügyminisztérium által nyilvánosságra hozott közös nyilatkozatban.

A térségbeli országok szerint aggodalmat kelt a legfelsőbb bíróság bejelentése arról, hogy átveszi a törvényhozás jogköreit, korlátozza a parlament hatásköreit, és megfosztja immunitásuktól azokat a képviselőket, akik "sértik a demokrácia alapelveit és -értékeit".

Két UNASUR-tagország, Bolívia és Ecuador baloldali kormánya nem írta alá a nyilatkozatot.

A venezuelai legfelsőbb bíróság megfosztotta csütörtökön minden jogkörétől a dél-amerikai ország ellenzéki többségű parlamentjét, átvette a törvényhozás valamennyi hatáskörét, és semmissé nyilvánította egyes határozatait. Ezzel gyakorlatilag lehetővé tette Nicolás Maduro államfő számára, hogy a parlament megkerülésével irányítsa az országot.

A legfelsőbb bíróság azzal indokolta az intézkedést, hogy a törvényhozás megsértette az alkotmányt, és nem működött együtt más államhatalmi szervekkel, elutasította a bírói testület követeléseit.

Az ellenzék vezetői élesen kikeltek a legfelsőbb bíróság döntése ellen, egyesek államcsínynek, az alkotmányosság felszámolásának minősítették, volt aki a hadsereget szólította a polgári jogok védelmére. 

Luisa Ortega főügyész is úgy foglalt állást pénteken, hogy a legfelsőbb bíróság döntésével megsértette az alkotmányt.

Nicolás Maduro államfő bejelentette: még a pénteki nap folyamán összehívja a nemzetbiztonsági tanácsot, hogy áthidalják a főügyészség és a legfelsőbb bíróság közötti ellentéteket. Mint fogalmazott: államfőként vállalja, hogy az alkotmánnyal összhangban keressen kiutat ebből a zsákutcából, békét és nyugalmat teremtve az országban.

A belpolitikai krízis mellett a hatalmas olajtartalékokkal rendelkező ország súlyos élelmezési válsággal is küzd: az alapvető élelmiszerek 68 százalékából hiány van a boltokban, miközben az infláció ellenőrizhetetlenné vált. A parlament március közepén humanitárius válsághelyzetet hirdetett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?