A Bush-kormányzat is felelős a grúziai helyzetért

Washington |

<p>A Bush-kormányzatot jelentős felelősség terheli a grúziai válság elfajulásáért - állapította meg a The New York Times szerdai szerkesztőségi cikkében. Az amerikai adminisztráció sietett kihasználni a válságot arra, hogy nyélbe üsse a rakétatelepítési megállapodást Lengyelországgal.</p>

Ezenkívül felfüggesztette a Moszkva számára dollármilliárdokat jelentő katonai együttműködést az oroszokkal, valamint egy atomenergia-ügyi megállapodást - írta a liberális lap, amely szerint mindezek hozzájárultak Vlagyimir Putyin kormányfő felhergeléséhez.

A The New York Times kétségek között várja Dick Cheney alelnök küszöbön álló külföldi körútját, amelyen Grúziába, Ukrajnába, Azerbajdzsánba és Olaszországba látogat el. "A legkevésbé sincs szüksége a világnak arra, hogy (Cheney) még több sérelmet és izgalmat okozzon" - írta a lap, amely szerint Miheil Szaakasvili grúz elnök nem tanult az utóbbi hetek tapasztalataiból, ragaszkodik az Abházia és Dél-Oszétia feletti grúz ellenőrzés visszaállításához. Úgy tűnik, azt hiszi, Washington mögé áll - írta a liberális lap.

A The New York Times szerint Oroszország és a Nyugat viszonya jelenleg a leghűvösebb egy nemzedék óta; keménységre és kifinomult politizálásra van szükség ahhoz, hogy ne váljon tartós szembenállássá. "Nincs szükség több heveskedésre" - így az újság.

Oroszország grúziai magatartását több washingtoni szakértő szerint elősegítette, hogy George Bush elnök egyre közelebb kerül a bénakacsa-állapothoz. Elnökségének végéhez közeledve egyre halványul nemzetközi befolyása, s ez bátorítólag hatott arra, hogy az oroszok katonai erőt vessenek be a szomszédos Grúziában. "Az amerikai belpolitika átmeneti állapota kétségkívül megkönnyítette az oroszok számára a provokatív magatartást" - jegyezte meg Jeff Mankoff, a Külkapcsolatok Tanácsa nevű agytröszt kutatója.

Leon Aron, a konzervatív American Enterprise intézet orosz kutatásainak vezetője szerint Moszkva biztosan számolt az amerikai politikai naptárral. Úgy gondolták, hogy az iraki háború miatt megcsappant befolyású Bush nem képes elnöksége utolsó hónapjaiban nagy ellenállást kifejteni az orosz lépésekkel szemben. Úgy tervezik, hogy mire az új amerikai elnök január 20-án hivatalba lép, a grúz válság, az orosz fellépés már a múlté lesz, Barack Obama vagy John McCain pedig már lényegében nem tehet semmit. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?