Madzsar el-Kabir/London/ New York/Bagdad/Brüsszel. Az iraki brit haderő 48 órás határidőt adott Madzsar el-Kabir város vezetőinek azoknak a fegyvereseknek a kiadására, akik kedden rendfenntartó brit katonákra támadtak, és hatot közülük megöltek.
A brit hadsereg legfeketébb napja
Geoff Hoon brit védelmi miniszter tegnap kilátásba helyezte a brit járőrözési gyakorlat felülvizsgálatát és több katona Irakba küldését a keddi támadás kapcsán. Hoon a BBC-nek azt mondta, számos lehetőséget megvizsgálnak a katonák személyi védelmének erősítésére. A brit erők a háború után, a jó szándék jeleként látványos könnyítéseket vezettek be; páncélosok helyett nyitott dzsipekkel közlekedtek, a rohamsisakot sapkára cserélték. Mindazonáltal kijelentette: nem akarják semmissé tenni azokat az eredményeket, amelyeket a brit hadsereg eddig elért főleg Bászrában és környékén a helyiek bizalmának elnyerésében. Arra a kérdésre, hogy milyen mértékű szervezettség lehet a támadások mögött, azt mondta: Irakban jelentős hagyománya van a polgári lakosság felfegyverzettségének; sokan meglepően komoly fegyverzetet hordoznak maguknál. „Ez egy erősen militarizált társadalom, és az emberek vonakodnak megválni fegyvereiktől. Ilyen körülmények között egy kisebb incidens is az előző napihoz hasonló tragédiába torkollhat” – tette hozzá. Hoon nem pontosította, hogy milyen incidensről beszél, de nem hivatalos londoni értesülések szerint a Madzsar el-Kabirban megölt hat brit katonai rendőr előzőleg összecsapásba keveredett a fegyverek utáni kutatások ellen tiltakozó helyiekkel, akikre a britek lövéseket adtak le. Egyes hírek szerint a brit katonák műanyag lövedéket használtak, más jelentések arról számoltak be, hogy a tiltakozók közül többen meghaltak, és a briteket ezután ölték meg. A holttesteket a helyi rendőrőrsön találták meg. A brit erők ellen előző nap elkövetett másik rajtaütésben rakétagránátokat és nehézgéppuskákat használtak az iraki támadók; ebben az incidensben nyolc brit katona megsérült, ketten közülük igen súlyosan. Hoon a halálesetekkel kapcsolatos szerdai nyilatkozatában kitért az iraki tömegpusztító fegyverekre is, mondván: továbbra sem tartja kétségesnek, hogy ezek a fegyverek megvannak, és azt sem, hogy meg is fogják találni őket. Nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy kiegészítik az Irakban szolgáló brit erők létszámát. Nagy-Britannia 45 ezer fős haderővel vett részt az iraki háborúban, de a háború vége óta 20 ezer alá csökkent a brit erők létszáma.
Az USA befagyasztotta a bukott iraki rendszer 55 csúcsvezetőjének vagyonát, és felhívta a nemzetközi közösséget, hogy kövesse a példáját. A washingtoni pénzügyminisztérium egyúttal megtiltotta az amerikai állampolgároknak, hogy üzleti kapcsolatba lépjenek a volt iraki vezetőkkel. A védelmi minisztérium szerint a (kártyapakliként is kiadott) 55-ös körözési listáról már 32 egykori iraki tisztségviselő áll amerikai őrizet alatt. „Az intézkedések azoknak az erőfeszítéseknek az új szakaszát jelentik, amelyek a Szaddám Huszein és bűntársai által összeharácsolt javak felkutatását és jogos tulajdonosuk, az iraki nép javára való fordítását célozzák” – közölte John Snow pénzügyminiszter.
Nemzetközi pénzalapot kell létrehozni az iraki újjáépítés finanszírozására – javasolta több európai adakozó ország az újjáépítéssel kapcsolatos első ENSZ-konferencia zárónapján New Yorkban, attól tartva, hogy az USA akarja kézben tartani az újjáépítésre összeadandó nemzetközi adományokat. Az ENSZ a Világbank, az EU, Japán, az Egyesült Arab Emírségek és az USA megállapodott abban, hogy az újjáépítéshez 2004 végéig szükséges anyagi alap megteremtésére októberben adományozói konferenciát rendeznek. Az új pénzalap párhuzamosan fog működni azzal a már létező iraki fejlesztési alappal, amelyet az Egyesült Államok és Nagy-Britannia hozott létre, s amelybe az iraki kőolaj értékesítéséből folyik majd be a pénz. A konferencián részt vevők egyöntetű véleménye szerint azonban az iraki olajjövedelem nem lesz elég az ország újjáépítéséhez, ezért lesz szükség a világ országainak segítségére.
Elfogták Szaddám sztárminiszterét
London. Amerikai kézre került a volt iraki tájékoztatási miniszter egy brit lap szerint. Muhammad Szaid asz-Szahafot egy úttorlasznál tartóztatták le amerikai katonák Bagdad elővárosában. „Egy rokonának házában rejtőzködött, ahol műholdas tévét nézett, de hétfő éjjel elfogták” – jelentette tegnap a Daily Mirror. A hírt Washingtonban egyelőre nem kommentálták. A háború alatt asz-Szahaf gyakran okozott megrökönyödést, cáfolva azt is, amit a tévénézők olykor élőben láthattak. ĺgy még akkor is tagadta az amerikai csapatok előrenyomulását Bagdad felé, amikor páncélosaik már szinte látótávolságra voltak tőle a Tigris túlpartján. Szóvirágaival is furcsa népszerűségre tett szert, különösen az interneten. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.