122 ország hagyta jóvá az atomfegyverek betiltásáról szóló szerződést

New York |

<p>Százhuszonkét ország hagyta jóvá pénteken az ENSZ New York-i székhelyén az atomfegyverek betiltásáról szóló nemzetközi szerződést.</p>

 Ez az első megállapodás, amelynek aláírói a nukleáris fegyverek vagy más nukleáris robbanóeszközök kifejlesztésének, tesztelésének, előállításának, beszerzésének, birtoklásának és használatának teljes tilalmára vállalnak kötelezettséget.

A világ 70 éve (az első atombombák ledobása óta) vár erre a jogszabályra, és több mint 20 éve ez az első többnemzetiségű nukleáris leszerelési szerződés" - jelentette ki a szavazás után Elayne Whyte Gomez Costa Rica-i ENSZ-nagykövet, a szerződéstervezetet tárgyaló konferencia elnöke.

Az ENSZ tagországai decemberben túlnyomó többséggel megszavaztak egy határozatot, amely sürgette a szerződésről szóló tárgyalásokat. Viszonylag kevés ország nem támogatta kezdettől fogva az egyezményt, éppen azok, amelyek nyíltan vagy gyaníthatóan atomfegyverrel rendelkeznek: az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, India, Pakisztán, Észak-Korea és Izrael. A tervezet megszövegezésére 129 ország iratkozott fel, az előbb említett kilenc természetesen nem, és a többi NATO-tagország sem, kivéve Hollandiát. Hollandia viszont az egyetlen volt a pénteki szavazáson, amely nemmel szavazott. Szingapúr tartózkodott.

A szövegezést március 27-én kezdték el, s a tervezetet május 22-én mutatták be. A most megszavazott változatot szeptemberben nyitják meg aláírásra, és abban az esetben lép hatályba, ha legalább 50 ország törvénybe iktatta.

Az Egyesült Államok és néhány másik atomhatalom a teljes tiltás helyett azt szeretné, ha megszigorítanák és megerősítenék a csaknem fél évszázados atomsorompó-szerződést (NPT). Az NPT célja még az volt, hogy az öt eredeti atomhatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína - mellett más országok ne jussanak nukleáris fegyverhez. Aláíróinak - az atomhatalmakon kívül - vállalniuk kellett, hogy nem törekszenek atomfegyver birtoklására, cserébe azért, hogy az atomhatalmak vállalják a közeledést a globális nukleáris leszereléshez, és garantálják, hogy a nem atomhatalmak hozzáférhessenek a békés célú atomtechnológiához energiatermelés céljából.

Az AFP pénteken idézte a szerződést ellenző egyik ország egy meg nem nevezett diplomatáját, aki azt mondta: "a szerződés hamis várakozást kelt ahhoz képest, hogy reálisan mit lehet elérni a nukleáris leszerelés területén. A szerződés csak gyengíteni fogja az NPT-t, ahelyett, hogy megerősítenék azt."

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?