Riasztó új betegség ütötte fel a fejét világszerte: az utóbbi néhány évben egyre többen fordultak orvoshoz azzal a panasszal, hogy minden különösebb ok nélkül állandóan fáradtak, sőt, oly mértékben kimerültek, hogy a szokásos napi feladatokat is képtelenek ellátni.
Krónikus fáradtság – vegyük komolyan!
Csak akkor beszélünk CFS-ről, ha valaki a munkahelyén vagy otthon a legegyszerűbb feladatokat is csak nagy erőfeszítés árán tudja teljesíteni, ha ez az állapot több mint fél évig fennáll, és ha az orvos minden más betegséget kizárt.
Mi az a krónikus kimerültség?
A betegség többnyire úgy kezdődik, mint egy influenzás fertőzés. Az akut megfázás egy hét alatt elmúlik, a megszokott teljesítőképesség azonban sehogyan sem áll helyre. Azután igen gyorsan újabb és újabb panaszok jelentkeznek: izom és ízületi fájdalom, esetenként rettenetes fáradtság, ami még akkor sem múlik el, ha a beteg egyébként sokat alszik. Emellett koncentrálási zavarok, fejfájás és időnként depresszió is jelentkezhet. Az érintettek 25 százalékát ágyhoz köti a betegség, csak körülbelül 30 százalékuk képes dolgozni. Mivel az egyszerű, mindennapi feladatok ellátása is nehezükre esik, arra kényszerülnek, hogy mind munkahelyi, mind magánéleti tevékenységüket jelentősen korlátozzák. Ehhez járul még a kimerítő vándorlás az egyik orvostól a másikig, melynek során a beteg nemcsak a legkülönbözőbb kezeléseknek kénytelen alávetni magát, hanem sokszor azt is el kell tűrnie, hogy – teljesen igazságtalanul – hipochondernek bélyegezzék.
Kiket veszélyeztet a krónikus kimerültség?
Mindenekelőtt azokat a 20 és 40 év közötti nőket és férfiakat, akik nagyon sokat dolgoznak, és szüntelenül nagyobb teljesítményekre törekednek. A betegség kialakulása valószínűleg arra vezethető vissza, hogy az amúgy is meggyengült immunrendszer folyamatos és nagymértékű terhelés alá kerül. Melyek azok a tényezők, melyek meggyengíthetik az immunrendszert?
Korábban kialakult, heveny fertőzések, gyomor- és bélrendszeri megbetegedések.
Öröklött vagy szerzett immungyengeség.
Környezeti tényezők, a szervezetre ható károsanyag-mennyiség a környezetben.
A teljesítendő feladatok és a stressz okozta lelki túlterheltség.
Szociális körülmények, mint például az egyedüllét, a társadalmi elszigeteltség, attól való félelem, hogy csalódást okozunk másoknak, vagy elveszítjük szeretteinket.
Megelőzés és kezelés
A gyógyítás lényeges részét képezik az immunrendszert serkentő kezelések. Bizonyos növényi kivonatok segítségével pozitív irányban lehet befolyásolni az immunrendszert. Egyéni lehetőség szerint minél több időt kell fordítani a testmozgásra, amely nemcsak a szervezet védekező erejét fokozza, hanem a beteg biztonságérzetét és önbizalmát is növeli. A forró szauna és a hideg zuhany váltakozása serkentőleg hat a keringésre, edzi a testet és még az immunrendszer „védősejtjeinek” számát is növeli. A relaxáció és a tudatos törekvés a felépülésre megszünteti a stressz káros hatását. Az autogén tréning csakúgy, mint a tudatos sportolás és testmozgás, a lazítás és a jó közérzet kialakításának különösen hatékony eszköze lehet. A bőséges friss zöldség- és gyümölcsfogyasztás az egészség és frissesség tartós biztosítéka, hiszen ezekben az élelmiszerekben az összes létfontosságú vitamin megtalálható. Itt is érvényes az a szabály, hogy a beteg tudatosan vegyen részt saját maga kezelésében, tanulja meg, miből áll a helyes táplálkozás, és hogyan kell elkészítenie a megfelelő ételeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.