Zöld út a kisebbségi alapnak

Pozsony.

Pozsony. A parlament tegnap elfogadta a Kisebbségi Kulturális Alapról szóló törvényt, amely gyakorlatilag a kisebbségi szervezetek által választott képviselőkre bízza a kulturális támogatások elosztását, egyfajta autonómiát biztosítva számukra a kulturális támogatások területén.

A parlament tegnapi ülésén a képviselők megszavazták a Kisebbségi Kulturális Alapról szóló törvényt. 101 parlamenti képviselő igennel szavazott, 13 ellene volt, 22 tartózkodott. A jogszabályt a Híd már az előző választási ciklusban is megkísérelte elfogadtatni, akkor a jogszabály a második olvasatban vérzett el.

Tegnap a smeres és az SNS-es képviselők is megszavazták a jogszabályt, az ellenzékből Marian Kotleba pártjának képviselői viszont egységesen nemmel szavaztak. A jogszabályt az OĽaNO képviselői is megszavazták a pártokból kivált független képviselőkkel együtt, az SaS-ből viszont csak négy képviselő voksolt igennel, a többiek tartózkodtak, hasonlóan a Boris Kollár vezette képviselőkhöz. A vitában csak Marian Kotleba pártjának két képviselője szólalt fel.

Bugár Béla szerint a jogszabály elfogadása fontos lépés a magyar kisebbség szempontjából. „Akkor sem sikerült elfogadni ilyen jogszabályt, amikor a 2000-es évek elején az MKP-nak 20 képviselője volt, és a koalíció második legerősebb pártja volt – mondta lapunknak a Híd elnöke. – Ma nagy lépést tettünk előre.”

Az alap július 1-jén alakul meg, így 2018-tól a kisebbségi kultúra anyagi támogatásának elosztását egy politikától független közszolgálati intézmény végzi. Az alap törvényben garantált költségvetése 8 millió euró, ami csaknem a duplája az eddigi támogatási keretösszegnek. A magyar kisebbség is az eddig megszokott támogatás mintegy kétszeresére számíthat, 2018-ban 4,07 millió euró támogatást kaphat, ez a felosztható összeg 53 százaléka. A kulturális támogatások rendszerében a legnagyobb változást az jelenti, hogy a döntést a kisebbségi kulturális szervezetek képviselői által megválasztott szakmai tanács hozza meg. „A szlovákiai magyarság több évtizedes problémája oldódik meg ezzel a törvénnyel a kultúrafinanszírozás területén” – véli Rigó Konrád kulturális államtitkár. A kisebbségi kulturális támogatásokról a jelenlegi szabályozás szerint a kormányhivatal vezetője dönt, a kisebbségi kormánybiztos által létrehozott szakmai testületek csak ajánlást tehetnek, ezt azonban a kormányhivatal vezetője felülbírálhatja.

Az alap összköltségvetése 8 millió euró, ennek 4%-át, 320 ezer eurót használhatja fel működésre. A maradék 96%-ot a beküldött pályázatok támogatására költi, összesen 13 szlovákiai kisebbség szervezetei pályázhatnak. Az első pályázati kiírások 2018 januárjára várhatók. Folytatás a 2. oldalon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?