Žitňanská: Az Isztambuli Egyezmény elnöki megállapodás

Lucia Žitňanská
Pozsony |

Az Isztambuli Egyezmény kapcsán a kormány nem dönthet saját hatáskörében a ratifikációs folyamat leállításáról, mivel elnöki  megállapodásról van szó - írja Facebook-oldalán Lucia Žitňanská volt igazságügy-miniszter, és hozzáteszi, a parlament javaslatot tehet az államfőnek arra, milyen konkrét feladatokkal bízza meg ezzel kapcsolatban a kormány valamelyik tagját.

 

„A parlament határozatban kérte a kormányt, hogy tegyen lépéseket a ratifikációs folyamat leállítására, nevezetesen, hogy Szlovákia értesítse az Európa Tanácsot arról: nem kíván az egyezmény részese lenni. Ha egyszerűen akarok fogalmazni, a parlament politikai utasítást adott a kormánynak, aminek nem lehet eleget tenni, mert az isztambuli egyezmény elnöki megállapodás, a kormány a köztársasági elnök megbízásából folytatott róla tárgyalásokat, a kormány egyik tagja pedig szintén az elnök megbízásából látta el kézjegyével” - magyarázta Žitňanská.

Magyarán: ha a parlament azt kéri, hogy a kormány a fent említett kérdésről érdemben tárgyaljon az Európa Tanáccsal, javaslatot tehet az elnöknek arra, hogy bízzon meg ezzel a feladattal egy kormánytagot. "Az egyezmény tehát, mint politikai téma, kétségkívül továbbra is terítéken marad" - fogalmazott  Žitňanská.

 

A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa pénteken (március 29.) 101 képviselő támogató szavazatával elfogadta azt a határozatot, amely arra utasítja a kormányt, hogy állítsa le az isztambuli egyezmény (Az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról) ratifikálásához vezető folyamatot. A kabinetnek emellett értesítenie kell az Európa Tanácsot, hogy Szlovákia nem válik a szerződés részesévé.

Az isztambuli egyezmény, melyet az Európa Tanács 2011-ben fogadott el, a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemről szóló legkomplexebb nemzetközi szerződés. Az egyezmény 2014 augusztusától érvényes, az EU mint szervezet 2017 júniusában írta alá.

Az Európai Parlament (EP) képviselői 2018 márciusában felszólították az EU azon tagállamait, amelyek még nem ratifikálták az isztambuli egyezményt, hogy minél előbb kerítsenek rá sort. A felhívás Szlovákiának is szólt. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?