<p>Főként Miloš Zeman államfő - eltérő élességű - bírálata jellemezte csütörtökön Prágában a cseh nemzeti ünnep, az 1989-es bársonyos forradalom évfordulójáról szóló megemlékezések többségét.</p>
Zemant bírálták a prágai emlékezők
A tüntetések szónokai elsősorban azt vetették az államfő szemére, hogy ellentétben az Európai Unió irányvonalával támogatja Oroszország és Kína politikáját, nyíltan fellép a liberális értékek ellen és belpolitikai megnyilvánulásaival megosztja a cseh társadalmat.
Huszonhét éve, 1989. november 17-én a hatóságok által engedélyezett prágai diáknagygyűlés a csehszlovákiai kommunista rendszer elleni tüntetésbe torkollott, amelyet a rendőrség erővel feloszlatott. A durva rendőri fellépés elleni társadalmi tiltakozás néhány hét alatt megdöntötte a kommunista rendszert.
Az idei utcai rendezvényeket az 1989-es eseményekben döntő szerepet játszó prágai diákság és a civil szféra szervezte, a politikusok szerepe csak a kora reggeli koszorúzásra korlátozódott. Semmiféle más hivatalos rendezvényre nem került sor. Miloš Zeman köztársasági elnök egyetlen rendezvényen sem vett részt, és szóvivője szerint a napot Lányban, a cseh államfők vidéki rezidenciáján töltötte pihenéssel.
"Az utóbbi időszak tekintélyuralmi tendenciáinak nyomása kikezdte a cseh demokráciát. Teljesen mindegy, hogy ezt az idegenek és a migránsok elleni félelemmel, az államnak magáncégként való irányításáról szóló elképzeléssel vagy pedig olyan törvényjavaslattal álcázzák, amely büntetné az államfő bírálatát" - jelentette ki a prágai Albertov diáknegyedben, az 1989-es nagygyűlés helyszínén megrendezett diáktüntetésen Mikulás Bek, a brünni Masaryk Egyetem rektora. Zeman mellett Mikulás Bek bírálata az elnök szövetségese, Andrej Babiš, multimilliárdos pénzügyminiszter ellen is irányult. Babiš többször is azt hangoztatta, hogy az lenne a legjobb, ha állam úgy működne, mint egy magáncég, és kevesebb lenne a szerinte felesleges vita a parlamentben. A több ezer diák és az őket támogató egyetemi rektorok, oktatók Albertovban nyilatkozatot fogadtak el, amelyben hitet tettek a liberális demokrácia értékei mellett.
A prágai vár, a Hradzsin előtti téren mintegy 1500-2000 ember gyűlt össze, akik élesen bírálták az elnök politikáját, különösen Oroszország és Kína iránti elkötelezettségét. Az elnöki székhelyhez közeli Letná téren viszont Milos Zeman mintegy 800-1000 híve tüntetett, és biztosította támogatásáról az államfőt.
A Prága központjában lévő Vencel téren több tízezer ember jelenlétében az esti órákban könnyűzenei koncert kezdődött, amelynek kezdetén több zenész is felidézte Václav Havel volt cseh államfő személyiségét, s azt hangsúlyozta, hogy Csehország a Nyugat része, és semmiképpen sem kíván visszatérni Oroszországhoz vagy Kínához. A tömegben kommunistaellenes, illetve Zemant bíráló táblákat lehetett látni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.