Zdenko Tholt, a Politikai Foglyok Szövetségének elnöke

Az önök szervezete csak politikai foglyokat tömörít?
Nem. Szövetségünknek tagja lehet mindenki, akit a kommunista rendszerben valamiféle hátrányos megkülönböztetés ért.

Az önök szervezete csak politikai foglyokat tömörít?

Nem. Szövetségünknek tagja lehet mindenki, akit a kommunista rendszerben valamiféle hátrányos megkülönböztetés ért. Tehát azok, akiket a B-akció során vagy máskor kitelepítettek; az egykori büntetőszázadokba besorozottak, azok, akiket a főiskolákról és egyetemekről osztályidegen voltuk miatt kidobtak, a gulágokra hurcoltak, és ezek leszármazottai. Azért szervezünk szemináriumokat, és jelentetünk meg folyóiratot is, hogy a mai fiatalok figyelmét is felhívjuk arra, mi történt ebben az országban a múlt rendszerben.

Önt milyen sérelem érte a múlt rendszerben?

A B-akció keretében családunkat Malompatakra telepítették, egy faházba. Apám ügyvéd volt a két világháború között, 1948 után természetesen azonnal elbocsátották, és csak a kőfejtőben talált munkát. Itt egy sziklaomlásba belerokkant. Engem kidobtak a főiskoláról. Kényszermunkahelyet jelöltek ki számomra egy téglagyárban.

Hogy élte át ezt a helyzetet?

Borzasztó volt. A kitelepítés nem csak a lakásunk elvesztését jelentette. Mindenünk ott maradt, és a megélhetésünket is elvesztettük, mivel apám a balesete után nem bírt dolgozni, én sem nagyon bírtam a nehéz fizikai munkát a téglagyárban. Anyámat, mint egykori tanítónőt nem alkalmazták. Sokszor éheztünk. Több évig tartott, mire ki tudtunk lábalni ebből a helyzetből. Ekkor Zsolnára költöztünk, itt sikerült szert tennünk egy kisebb lakásra. A téglagyár után fél évet töltöttem kórházban, következményeit a mai napig viselem.

Megfigyelték a családját?

Igen. Apámat többször is kihallgatták, indokolatlanul bent tartották a rendőrőrsön. De sohasem tudtak rábizonyítani semmit, viszont az életét megkeserítették. Engem is többször bevittek kihallgatásra, fenyegetőztek, de börtönbe küldeni szerencsére nem tudtak.

Meddig tartott ez a rendőri zaklatás?

A hatvanas évek közepéig. De egészen 1989-ig osztályidegenek maradtunk. A testvérem sem tanulhatott, csak fizikai munkásként helyezkedhetett el. Mindig alacsony bérkategóriába voltunk besorolva. A helyzet a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján változott valamicskét.

Mérnöki titulussal rendelkezik. Mikor végezte el az egyetemet?

1982-ben szereztem közgazdász diplomát, természetesen munka mellett, levelező tagozaton. Más megoldás szóba sem jöhetett. Ezután különböző építő-ipari vállalatoknál dolgoztam. Itt megtűrtek bennünket. Mivel szakértelemre volt szükség, eltekintettek az osztályszempontok érvényesítésétől. (kcr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?