Bocsánatot kért a Krétán elkövetett náci bűnökért csütörtökön a német államfő, miután hivatalos görögországi látogatásának második napján az egykori nácik által elpusztított faluba, Kandanoszba érkezett.
A német elnök bocsánatot kért a Kréta szigetén elkövetett náci bűnökért
Frank-Walter Steinmeier az érkezésekor „igazságot!" és „a harc folytatódik!" jelszavakat skandáló ellentüntetőknek válaszolva a beszédében azt mondta: „bocsánatot kér, hogy Németország ilyen sokáig késlekedett a nácik elkövette bűnök megbüntetésével"; majd hozzátette, „nagyon hálás azért a görögöknek, hogy a megbékélés jeleként kezet nyújtottak, hiszen nem könnyű feladat német elnökként ellátogatni egy ilyen helyszínre". Azt is elmondta, hogy a falu elpusztításának értelmi szerzője, 1945-ben háborús bűnösként elítélt német katonatiszt, Kurt Student valós elszámoltatása nem történt meg, ami „újabb szégyenletes fejezet" a német történelemben.
A náci Németország a II. világháborúban 1941 és 1944 között, súlyos harcok és éhínség közepette tartotta megszállva Görögországot. A megszállás alatt a görög emberáldozatokon kívül az ott élő zsidó lakosság 90 százalékát is meggyilkolták.
Kandanoszt 1941 június 3-án, a májusban elkezdődött krétai csata után foglalták el a német katonák. A harcokban a falu mintegy 180 olyan görög lakosát ölték meg, akik ellenálltak a repülővel odaszállított német csapatok támadásainak. Kurt Studentet 1945 május 28-án letartóztatták, majd ötéves börtönbüntetésre ítélték. A német államfő súlyos bűnnek és hibának nevezte, hogy a kiadatását kérő görög kérelmek ellenére három év múlva szabadlábra helyezték. Student 88 éves korában, 1978-ban halt meg Németországban.
Katerína Szakellaropulu görög államfő szerdán országa háborús jóvátételi követeléseinek újbóli felvetésével szembesítette német kollégáját. Frank-Walter Steinmeier válaszában elismerte Németország „történelmi és erkölcsi felelősségét" az egykor elkövetett atrocitásokért, a további kárpótlás lehetőségét azonban elutasította arra hivatkozva, hogy „Németország a jóvátétel jogi kérdését a nemzetközi jog szerint lezártnak tekinti".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.