Mindenszentekkor és halottak napján több tonna hulladék keletkezik a temetőkben.
Környezetbarát mindenszentek és halottak napja
Művirágok és -koszorúk, műanyag gyertyatartók – lassan ezek válnak a mindenszentek szimbólumává. Ezekben a napokban szinte mindenki mécsest gyújt meghalt szeretteire emlékezve, sokan felkeresik a temetőket, kidíszítik a sírokat. De vajon hová kerül majd a temetőkben ilyenkor keletkező hulladék? Egy kis odafigyeléssel és szokásaink megváltoztatásával szeretteinkről környezetbarát módon is megemlékezhetünk.
Mindenszentek napja (november 1.) a keresztények ünnepe, az üdvözült lelkek emléknapja, amely úgy alakult ki, hogy a keresztény településeken a régi pogány hagyományt követve ünnepeket rendeztek az elhunyt katolikus szentek tiszteletére. Mindenszenteket sokan összetévesztik a halottak napjával (november 2.), mely ugyancsak keresztény ünnep, éspedig az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben levő hívekért. Régebben mindkét naphoz számos szokás kötődött, ezekből mára elsősorban a temetőlátogatás és a gyertyagyújtás maradt meg. Október végén, november elején sokan útra kelnek, Szlovákiát egy kisebb népvándorlás jellemzi: megemlékezünk elhunyt szeretteinkről, s ilyenkor a családok távolabbi sírhelyeket is fel szoktak keresni. A temetőlátogatás ősrégi szokás, ugyanakkor évszázadokkal ezelőtt az emberek csak ritkán, egyházi ünnepekkor jártak a sírokhoz, és azokat semmivel sem díszítették. A virágcsokrok és a gyertyák csak a 20. században jelentek meg, és mára rendkívül elterjedtek. Sőt, vannak, akik már túlzásba is esnek: túldíszítik a sírokat – a modern, megalomán fogyasztói társadalmunk erre az ünnepre is rányomta bélyegét.
Tonnányi szemét
Kevesen tudatosítják, de ilyenkor több tonna hulladék árasztja el a temetőket. És bár az ünnepek után a sírokról letakarított díszek egy része biológiailag lebomló, komposztálható hulladék, túlnyomó többsége közvetlenül a szeméttelepen végzi. A legtöbb temetőben nincsenek szelektív gyűjtésre vagy a biohulladék számára fenntartott konténerek, hanem csak nagy kukák, amelyekbe az összes szemét kerül.
További probléma, hogy sokan abbéli igyekezetükben, hogy szeretteik sírját a lehető legszebben díszítsék fel, gyakran mesterséges alternatívákat választanak. Ezek talán tovább kitartanak a sírokon, de mivel több olyan anyagból készülnek, amelyek nem hasznosíthatók újra, már eleve a szeméttelepre vannak ítélve, ahol évekig bomlanak.
Egy kis odafigyelésel meg lehet próbálni másképp is megoldani a díszítést: használhatunk újrahasznosítható anyagokat.
- Művirágok helyett ültessünk például krizantémokat vagy más virágokat cserepekbe, vagy készítsünk csokrokat szárított virágokból, amelyek előnye, hogy tovább tartanak. Felejtsük el a műanyag szalagokat, a celofánt vagy a mesterséges díszeket, és helyettesítsük őket szerves anyagokból készült dekorációkkal!
- A természetes anyagokból készült koszorúk nem rosszabbak, mint a mesterségesek, és bármit felhasználhatunk, amit a kertben vagy egy természetjárás során találunk – tobozokat, fenyőágakat, színes leveleket, mohát vagy akár szárított virágokat.
- Amikor gyertyatartókat vásárolunk, a műanyagokat cseréljük le fémkupakkal ellátott üvegekre, amelyeket többször is használhatunk.
- A gyertyákat sem kell műanyag csomagolásban vásárolnunk, hanem vehetünk csomagolás nélkül is. Még jobb alternatívát jelentenek a szójából vagy méhviaszból készült gyertyák.
Végül is minden anyag, még a természetes anyagok is, valamikor hulladékként végzi. Ezért mindenekelőtt próbáljuk meg minimalizálni a díszek mennyiségét. Nem kell versenyeznünk abban, hogy ki tud több virágot vagy gyertyát vinni a temetőbe. Ne feledjük, hogy ez a nap elsősorban arról szól, hogy megemlékezzünk szeretteinkről, akik nagyon hiányoznak.
Szelektáljunk!
Ha azonban másképp nem megy, és mégis termelünk némi hulladékot, akkor próbáljuk meg nem beledobni azt egy nagy kapacitású vegyes hulladékgyűjtőbe, amelynek tartalma egyenesen a szeméttelepen végzi! Ha a temetőben nincsenek külön kukák, vigyük magunkkal a hulladékot, és válogassuk szét otthon! Az élő virágok és a koszorúk zöld részei, a levelek vagy a kisebb ágak a biológiailag lebomló hulladékgyűjtőkbe valók. Az üveg gyertyatartók, amelyek nem tartalmaznak műanyag vagy fém alkatrészeket, az üveggyűjtő kukákba tartoznak. A művirágok és műkoszorúk azonban már több olyan anyagból készülnek, amelyek nem válogathatók szét, így a vegyes hulladéktárolóba kerülnek. Az ideális megoldás tehát az, ha megpróbáljuk csökkenteni ezt a fajta hulladékot. Végül is elsősorban rajtunk múlik, hogy mindenszentek napja az emlékezés vagy a hulladék ünnepe lesz-e.
(dn, sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.