Zárt ajtók mögött fogadták el a kisebbségi jelentést

Pozsony |

<p>Megvétózhatta volna a &bdquo;megszépített&rdquo; kisebbségi jelentést tegnap a kormány kisebbségi bizottsága, de nem tette. A meg nem hívott újságírót az őrség beengedte, a meghívott emberi jogi szakértőt nem.</p>

„Maga meg hogy jutott be ide?” – kérdezte lapunk tudósítóját Mária Jedličková, a kisebbségi kormánybiztosi hivatal megbízott vezetője a kisebbségi bizottság tegnapi ülése előtt a kormányhivatal 004-es termében. „A portán keresztül” – szólt a válasz, mire a megbízott kormánybiztos elsietett a helyszínről, a hivatal egy másik alkalmazottja pedig néhány perc múlva kitessékelte az újságírót a teremből.

Nem nyilvános

A kisebbségi bizottság ülései a biztos statútuma szerint nem nyilvánosak, de csak akkor, ha a bizottság nem dönt másként. Vagyis meg lehet szavaztatni, hogy a nem meghívottak is jelen lehessenek. „Ezt viszont valamelyik tagnak kell szabályszerűen beterjesztenie” – állította a kormányhivatal említett munkatársa. Ilyen igény esetén az újságíróknak a kormányhivatal sajtóosztályához kell fordulnia, magyarázta később lapunknak Beatrice Szabóová kormányszóvivő.

Tudósítónk belépéskor a kormányhivatal külső kapujánál jelezte az őröknek, hogy nincs a meghívottak listáján, de mint a sajtó képviselője, részt szeretne venni az ülésen. Továbbengedték, mondván, a következő ellenőrzési ponton úgyis visszafordítják, ha nincs a névsorban. A következő ellenőrzési ponton viszont motozás után továbbengedték az ülésterembe, az ülés kezdete előtt viszont megkérték, hogy távozzon onnan.

A kijáratnál az őrök éppen Petőcz Kálmánt, a kormányhivatal emberi jogi főosztályának volt vezérigazgatóját igazoltatták. „Jedličková asszony megígérte nekem, hogy jelen lehetek, tagja vagyok a kormány emberi jogi és kisebbségi tanácsának is” – mondta az őröknek, de mivel nem volt a listán, nem engedték be. „Titokban ülésezik a kisebbségi bizottság, hát ezt nevezem” – jegyezte meg Petőcz (jelenleg a Szlovákiai Helinki Bizottság elnöke), majd távozott. Információink szerint Petőcznek valóban küldtek meghívót az ülésre, viszont a névsorból később mégis töröltették.

Vétózhatták volna, de nem tették

A bizottságnak tegnap sikerült jóváhagynia a szlovákiai kisebbségek 2012-es helyzetéről és jogállásáról szóló jelentést, így az hamarosan a kormány elé kerülhet. Az anyagot a kormánynak idén március végéig kellett volna elfogadnia, viszont a határidőt kitolták szeptemberig. A. Nagy László júniusban lemondott kisebbségi kormánybiztos kritikai megjegyzéseit és ajánlásait a jelentés tegnap jóváhagyott változata már nem tartalmazza.

Az átdolgozott jelentés figyelmen kívül hagyja mindazokat a kritikákat, amelyek Szlovákiát az elmúlt években az Európa Tanács, az EBESZ és az ENSZ részéről érték, főleg a romák szegregációja, a hiányzó kulturális támogatási törvény és az átfogó kisebbségvédelmi jogszabályok hiánya miatt.

Ha a bizottság tegnap nem szavazza meg a jelentést, nem mehetett volna a kormányba, a magyar és ruszin tagokat leszámítva viszont a tagság rábólintott. 16-an támogatták, négyen ellene voltak (Pék László, Zsille Béla, Hrubík Béla és Ján Lipinský), hárman tartózkodtak (Öllös László, Lampl Zsuzsanna és Michal Kaliňák). A német kisebbség küldöttje még meg is dicsérte.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?