<p>Pozsony. A szlovák kormány minden téren kész együttműködni a svájci hatóságokkal a branyiszkói alagút építése körüli visszaélések felderítése során – szögezte le tegnap Robert Fico.</p>
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A miniszterelnök arra reagált, hogy Svájcban megvesztegetés és több más bűncselekmény miatt vádat emeltek a branyiszkói alagút építésében részt vevő Erga Suisse konzorcium egyik svájci állampolgárságú, szlovák származású képviselője, Ján Godáň ellen.
A primitív sikkasztót sem tudják lecsukni
Fico szerint a branyiszkói alagút építésével kapcsolatos sikkasztás nagyon primitív volt. Fiktív számlákat állítottak ki fiktív munkákért, és olyan számlákra bukkantak, amelyeket a Szlovák Közútkezelőség (SSC) SDKÚ által jelölt akkori képviselői nyitottak. „Ám sohasem sikerült találni olyan bizonyítékokat, amelyek korrupcióra utaltak volna. Éppen ezért támogattam a svájci rendőrséggel való együttműködést” – mondta a kormányfő. Hangsúlyozta, az információk szerint a svájci állampolgár szlovákiai hivatalnokokat vesztegetett meg, tehát meg kell nézni, kik voltak ezek a tisztségviselők. Az ügyben Szlovákiában is eljárás folyik, erősítette meg Robert Kaliňák belügyminiszter. Már vádemelési javaslat is született, a nyomozás folytatódik. Az illetékes svájci ügyészség négy éven át folytatott részletekbe menő vizsgálatot – emlékeztet Kaliňák. A Sme napilap szerint a botránnyal kapcsolatban Dušan Matonka, az SSC volt igazgatója, Roman Veselka gazdasági igazgató és Valerián Horváth, a befektetési részleg vezetőjének nevét emlegetik. Mindhárman az SDKÚ jelöltjei voltak.
SDKÚ: már megtisztultunk
Az SDKÚ vezetésében senki nincs, aki összefüggésbe hozható az említett jelölésekkel, hangsúlyozza a párt sajtóközleménye. A vezérkar nemrég lecserélődött, az SDKÚ pedig helyesli a nyomozást. „Soha nem avatkoztunk be a nyomozás folyamatába és nem is fogunk” – állítja a pártvezetés. Szívesen látnák, ha a többi régi botrányt, köztük az első Fico-kormány kvótaeladási botrányát is kivizsgálnák a hatóságok.
A zseniális sikkasztás
Robert Fico közölte, az ügy az autópálya-építést is más fényben tünteti fel. Szerinte PPP-projektekre van szükség, mert azok kizárják, hogy függelékekkel módosítsák az eredeti szerződéseket, s hogy utólag felsrófolják az árat. A branyiszkói alagút építése során 76 függeléket írtak alá, ami másfél milliárd koronával növelte a projekt árát. A PPP-projektek ennek ellenére sokkal drágábbak, jegyzi meg Ján Figeľ volt közlekedési miniszter, a KDH elnöke. „Ha a branyiszkói egy primitív sikkasztás, akkor a PPP-projekteket zseniális sikkasztásnak nevezhetnénk” – teszi hozzá Figeľ. Az ő minisztersége idején például a Zsolnához közeli Višňové melletti alagút építésére állítólag 338 millió eurós ajánlatot kaptak, míg korábban Ficóék 1,15 milliárdért akarták megépíttetni ugyanazt. (SITA, TASR, vps)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.