Vita az alkotmánymódosításról

Pozsony. Csak a parlamenti bizottságok és a képviselők terjeszthessenek elő alkotmánymódosító tervezetet, szorgalmazza Ján Drgonec alkotmányjogász.

Pozsony. Csak a parlamenti bizottságok és a képviselők terjeszthessenek elő alkotmánymódosító tervezetet, szorgalmazza Ján Drgonec alkotmányjogász. A parlament alkotmányjogi bizottságának elnöke csak kivételes esetben engedélyezné, hogy a kabinet kezdeményezhessen változtatást, normális körülmények között nem lát okot arra, hogy a miniszterek beavatkozzanak. Szerinte ez legfeljebb akkor indokolt, ha rendkívüli helyzet áll elő. Mivel alaptörvényünk ezt a kérdést nem szabályozza, csak az egyszerű törvények előterjesztésének módját említi, a 90 voksot igénylő tervezeteket azonban nem részletezi, alkotmánymódosító tervezetében az ANO képviselője ezzel alaposan foglalkozik. Ez viszont nem tetszik Daniel Lipšic igazságügyi miniszternek. A tárcavezetőnek több kifogása van az elképzeléssel kapcsolatban, ezeket holnap a kormány elé terjeszti.

A tervezet külön foglalkozik azzal, hogy az államfő mely cselekedete számít hazaárulásnak. „Jogrendünkbe a hazaárulás új definícióját vezetnénk be. Különbséget tennék a köztársasági elnök és a többi állampolgár között, esetükben más-más tevékenység minősülne hazaárulásnak. Az előterjesztő ezt azzal indokolja: kicsi a valószínűsége annak, hogy az államfő klasszikus értelemben vett terror- vagy egyéb bűncselekményt, szabotázst követne el, ezért pontosabban kell megfogalmazni, egy elnök mikor minősíthető hazaárulónak. Csakhogy nem jó, ha egy fogalmat két norma részletez, inkább ennek ellenkezőjére, azaz pontos, általánosítható, mégis egyszerű és egységes definícióra kellene törekedni” – olvasható Lipšic bírálatában.

Drgonec lehetővé tenné azt is, hogy bármelyik természetes és jogi személy megkérhesse az alkotmánybíróságot arra, hogy véleményt mondjon jogszabályokról olyan szempontból, összhangban vannak-e alaptörvényünkkel. Lipšic alapvetően nem ellenzi a dolgot, ezt némi pontosítással elfogadhatónak tartja. Drgonec a bíróságokkal és az ügyészséggel kapcsolatban is változtatásokat szorgalmaz. Ez utóbbi jogállása Lipšic szerint lényegesen módosulna, ami az igazságügyi miniszter szerint – függetlenül attól, jó vagy rossz javaslatról van-e szó – Szlovákiában jelen pillanatban kivitelezhetetlen. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?