A képviselők hibájának köszönhetően a páciensek életébe újra visszatérnek a papíralapú receptek
Visszatértek a papíralapú receptek – az egészségügy 2025-ben hátra megy, nem előre
A képviselők célja az volt, hogy megkönnyítsék az emberek életét, egy apró félrefogalmazással azonban éppen az ellenkezőjét érték el. Mivel a hibát az államfő sem vette észre, és aláírta a törvénymódosítást, így az új esztendő beköszöntével a papíralapú receptek mellett a várakozás is visszatér.
A parlamenti képviselők figyelmetlenségének köszönhetően a szlovákiai lakosoknak időutazásban lehet részük. A honatyák eredeti célja az volt, hogy összhangba hozzák az elektronikus receptfelírási szolgáltatást az Európai Unió adatvédelmi irányelveivel. A decemberben elfogadott törvénymódosítási javaslatban azonban maradt egy apró félrefogalmazás. Mivel a hibát az államfő, Peter Pellegrini sem vette észre a jogszabály aláírása előtt, így 2025. január 1-jétől nem lehet elektronikusan felírni azokat a vényköteles gyógyszereket, amiket nem az egészségbiztosító, hanem maga a páciens fedez. Ezek közé a készítmények közé tartoznak a szorongást, valamint az asztmát mérsékelő gyógyszerek, a vérnyomáscsökkentők, de a fogamzásgátlók is.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy minden hatodik recept ismét papíralapú lesz, az orvosok pedig évente mintegy 11 millió alkalommal írnak majd fel gyógyszert a régió módszerrel.
Tudnak a problémáról, de...
A Körzeti Orvosok Szlovákiai Társaságának (SVLS) elnöke, Monika Palušková szinte azonnal felhívta a figyelmet a problémára.
Visszatérünk a középkorba. (…) Szlovákia minden polgára nevében köszönjük a képviselőknek a nagyszerű változtatást, amit szokás szerint nem konzultáltak a szakértőkkel
– mutatott rá Palušková, aki szerint a papíralapú receptek visszatérésének árát a betegek fizetik meg, akik „kénytelenek lesznek a zsúfolt várótermekben ülni, amíg az elfoglalt orvosnak lesz ideje kiállítani a receptet”. Arról nem beszélve, hogy az egyébként egészséges polgárok, akik csak receptet szeretnének igényelni kénytelenek lesznek az influenzaszezon kellős közepén a légúti megbetegedéssel küzdő páciensek társaságában egy zárt térben ácsorogni, ami a különböző vírusok terjedése szempontjából sem előnyös.
Az elhibázott változtatás visszaveti továbbá a digitalizációs törekvéseket, és csökkenti az egészségügyi dolgozók hatékonyságát. Az orvosok egyúttal arra is figyelmeztettek, hogy az elektronikus rendszernek köszönhetően eddig könnyű volt elkerülni a duplicitásokat, valamint megelőzni azt, hogy a betegek olyan gyógyszereket kapjanak, amelyek hatóanyagai egymással ellentétesek, így akár komoly károkat is okozhatnak a páciensek szervezetében.
Az egészségügyi minisztérium tud a problémáról, amely megoldásáért tájékoztatásuk szerint mindent megtesznek. A szaktárca egészen az óév utolsó napjáig próbálta megakadályozni, hogy a módosítás életbe lépjen, végül azonban rá kellett jönniük, hogy a hibajavítás ebben az esetben a vártnál tovább fog tartani.
Egy bonyolult jogalkotási eljárásról van szó, amit több szakaszban kell végrehajtanunk. A folyamat így leghamarabb 2025 első negyedévében zárulhat le
– közölte az egészségügyi tárca.
Küszöbön a káosz
A Betegek Jogvédelmi Szövetségének elnöke, Mária Lévyová úgy véli, az adminisztratív hiba komoly következményekkel jár majd.
Január elseje után eluralkodik a káosz. A papíralapú receptek lassacskán eltűntek az orvosi rendelőkből. Igen, a betegek indokolt esetben jogosan kérték, de erre alig volt példa
– közölte Lévayová, aki megerősítette, hogy az e-recepteket életkortól függetlenül mindenki pozitív vívmányként értékeli.
A régi-új módszer visszatérése azonban nem csak kényelmetlen és körülményes, de költséges is. Az elektronikus rendszernek köszönhetően az állam évente öt millió eurót takaríthatott meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.