Vásároljunk biztonságosan!

Lehetséges-e, hogy úgy élnek vissza hitelkártyánkkal, hogy közben az a zsebünkben van? A válasz: igen.

Lehetséges-e, hogy úgy élnek vissza hitelkártyánkkal, hogy közben az a zsebünkben van? A válasz: igen. Ugyanis az ilyen – aláírásra működő – kártyák a legveszélyesebbek közé tartoznak, ezeket leginkább az interneten keresztül történő vásárlásra használják, de ugyanúgy lehet vele fizetni üzletekben (PIN kód megadása nélkül), vagy külföldön.

Ezért a kártya adatai könnyen veszélybe kerülhetnek. A csalásokról érkező újabb és újabb hírek hallatán egyre többen érzik úgy, hogy az on-line bankolás és vásárlás nem biztonságos, pedig egy kis odafigyeléssel, néhány óvintézkedés betartásával és néhány biztonsági program üzembe helyezésével elfogadható szintre csökkenthetjük a kockázati tényezőket.

Ha webáruházban kívánunk vásárolni, mindenekelőtt győződjünk meg arról, hogy régóta létező, megbízható kereskedővel készülünk üzletet kötni. Ezt megtudhatjuk ismerőseinktől, barátainktól, ha pedig ők nem ismerik a szóban forgó webhelyet, vegyük igénybe például a Netcraft Anti-Phishing eszköztár szolgáltatásait.

Mielőtt a vásárláshoz megadnánk a bankkártyánk számát, ellenőrizzük, hogy az erre szolgáló weboldal használ-e titkosítást, amit a böngésző jobb alsó sarkában látható kis lakat jelez.

A bizalmas adatok begépelésekor gondoskodjunk arról, hogy senki ne leshesse ki tevékenységünket. A vásárláshoz használjuk saját számítógépünket, és ne vegyünk hozzá igénybe nyilvános internetes kávézókat, illetve nyilvános vezeték nélküli netelérést biztosító hotspotokat! Annak érdekében, hogy minél előbb értesüljünk a bankszámlánk kárára elkövetett csalásról, fizessünk elő bankunk sms-szolgáltatását, amely rögtön értesít minket, ha számlánkról pénzt emeltek le, így azonnal letilthatjuk a kártyát. Érdemes pénzköltési korlátot meghatározni, így esetleges veszteségeink nem lépik túl az általunk megszabott határt.

Nem árt betartani a cikkünkben leírt óvintézkedéseket, mert a nyilvánvalóan a felhasználó hibájából keletkező károkat a bankok nem fogják átvállalni. (l)

A webkártya a megoldás?

Tovább növeli a biztonságot, ha az on-line vásárlásokhoz egy erre a célra készült külön bankkártyát, úgynevezett webkártyát vagy internetkártyát használunk, amely szinte minden bank kínálatában megtalálható. Ennek a folyószámlájára mindig csak annyi pénzt utaljunk, amennyit éppen el szeretnénk költeni. (sz. l.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?