Várhatóan megszűnik a Comenius Pedagógiai Intézet

Komárom |

<p>Megszűnik vagy átalakítják a komáromi Comenius Pedagógiai Intézet &ndash; erősítette meg lapunknak Fodor Attila igazgató. &bdquo;Megszűnik az igazgatótanács mandátuma, a Selye egyetem pedig nem jelölt új embereket&rdquo; &ndash; magyarázta.&nbsp;</p>

Az intézetet a Selye Egyetem és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége hozta létre tíz éve, az igazgatótanácsban az egyetemnek van többsége. Az egyetem vezetése hallgat, sem Csiba Péter rektorhelyettes, aki az egyetemet a Comenius igazgatótanácsában harmadmagával képviseli, sem Tóth János rektor nem akart lapunknak nyilatkozni az ügyben.

Az intézet Fodor Attila igazgató szerint ellátta funkcióját, továbbképzésekkel segítette a hazai magyar tanárokat és iskolákat. Szerinte az egyetem azt kifogásolja, hogy az intézet nem hozott számára semmi hasznot, de mint mondta, nem is ezért hozták létre. „Nem értem, milyen haszonra gondol a vezetés, remélem, nem anyagira, mert ha nem fektetnek bele semmit, nincs okuk azt várni, hogy majd kivehetnek belőle” – vélekedik az igazgató. Az intézet ugyanis pályázatokból tartotta fenn magát.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusszövetség (SZMPSZ) számol azzal, hogy az intézet valamilyen formában folytatja tevékenységét, véli Pék László elnök, aki szintén tagja a Comenius igazgatótanácsának. „A megszűnése nem szükségszerű” – ismerte el kérdésünkre, hozzátéve, hogy a Selye János Egyetemmel az eddigi keretek között aligha folytathatják az intézet fenntartását.

Állami támogatás nélkül nem működhet egy ilyen intézet, figyelmeztet Fibi Sándor, aki az igazgatótanácsban szintén az SZMPSZ-t képviseli. A kérdés az, hogy feltételezhetjük-e, hogy az állami oktatásügyi szervek a közeljövőben térden állva könyörögnek az SZMPSZ-nek, hogy javaslatai alapján oldják meg a magyar pedagógusok továbbképzését, és újra felépítsék a minisztérium nemzetiségi főosztályát, jellemezte a helyzetet ironikusan Fibi. „Amíg viszont ez nem történik meg, a Comenius Pedagógiai Intézet megszűnését nem tartom sem indokoltnak, sem elfogadhatónak” – mondta.

A Comenius 2004-es megalapításakor az volt a cél, hogy fokozatosan létrejöjjön egy szlovákiai magyar módszertani központ, ez viszont nem sikerült, mert sem Szlovákiából, sem Magyarországról nem kapott komolyabb támogatást. A Radičová-kormány idején az SZMPSZ megkereste Rudolf Chmel (Híd) kisebbségekért felelős miniszterelnök-helyettest, és állami támogatást kért az intézetnek. „Úgy látszik, más politikai irányvonalat követtek, mert ehelyett létrehozták a Komáromi Módszertani Központot, ami az állami pedagógiai módszertani központ komáromi részlege” – magyarázta Pék. Ez az új központ szintén végez pedagógus-továbbképzéseket, vagyis gyakorlatilag ugyanazt csinálja, mint a Comenius. „Kicsit csalódottak voltunk, és a két intézet között az együttműködés sem alakult ideálisan” – tette hozzá. Hogy pontosan mi lesz a Comenius Pedagógiai Intézet sorsa, az az SZMPSZ májusi közgyűlésén fog eldőlni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?