Változik a korrupció megítélése

Pozsony. Leglátványosabban az egészségügyben csökkent a korrupció az utóbbi egy évben, derült ki A korrupció szívja a vérünket jelszóval fémjelzett szociológiai felmérésből.

Bár a lakosság nagy része továbbra is szkeptikus és borúlátó, a felmérés alapján lassan, de biztosan változik az emberek hozzáállása, állítja Ivan Gabal, a korrupcióellenes kampány menedzsere. „Talán nevetségesen hangzik, mégis fontos: négy százalékkal csökkent azok száma, akik kenőpénzt nyújtottak át. Kis szám, ám a felmérésből kiderült, hogy nem véletlenről, hanem egy folyamatról van szó. Elkezdődött a korrupció elutasítása a társadalom részéről” – mutatott rá Gabal. Ennek azért van jelentősége, mert amíg lesz, aki hajlandó csúszópénzt adni, mindig akad, aki elfogadja. Eredményesen úgy lehet harcolni ez ellen, ha az emberek magabiztosan, egészséges jogtudattal fogják követelni azt, amihez egyébként is joguk van. A felmérésből kiderült: a polgárok különbséget tesznek kis és nagy korrupció között, és bár érzik, hogy az orvosnak a műtét előtt adott hálapénz nincs rendjén, a gyógyulás reményében kifizetik. A korrupció egész társadalmunkat behálózza, és általánosságban elmondható: előnyszerzés, jobb eredmény, gyorsabb ügyintézés reményében fizetünk le valakit. „Az egyetlen terület, ahol semmilyen javulást nem tapasztaltunk, a kataszteri hivatalok” – tette hozzá Gabal. A kampány során a Polgári Szem aktivistái kórházakban, hivatalokban, iskolákban provokatív matricákat ragasztgattak ki, és figyelték a reakciókat. „Sok helyen helyeselték, sőt intenzíven bekapcsolódtak a kampányba, de akadtak, akik durván elutasítottak, elkergettek minket – részletezte Soňa Šaradínová. – Döbbenetes, a középiskolások mennyire nem tudják, mi a korrupció. Az pedig kimondottan sokkolt minket, amikor egy diák bevallotta, hogy ő már lefizetett valakit.” Ján Hrubala, a kormányhivatal korrupcióellenes harccal foglalkozó részlegének vezetője elmondta: már tárgyalt Martin Fronc oktatási miniszterrel, hogy az iskolában mely tantárgy keretében lehetne korrupcióellenes nevelést oktatni. „A korrupciót nem lehet kiirtani, viszont minimalizálni lehet, ha az emberek maguk is akarják. Ezt pedig beléjük kell nevelni” – szögezte le Hrubala. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?