A látványosan megugró üzemanyagárak egyre nagyobb fejfájást okoznak az autósoknak.
Újra gyors növekedésbe kezdtek az üzemanyagárak
A korábban lefelé araszoló üzemanyagárakhoz hozzászokott autósokat az elmúlt napokban sokként érhette, hogy az árak újra az egekbe szöktek. Az elemzők szerint ráadásul egyelőre semmi sem utal arra, hogy javulhatna a helyzet, a benzin literenkénti átlagára így 1,70 euró felett marad, a gázolajé pedig 1,60 euró fölé tér vissza.
A holtankoljak.hu üzemanyagportál elemzői már korábban figyelmeztettek arra, hogy „felfelé robog” a kőolaj jegyzési ára. A Szlovákia számára is mérvadó északi-tengeri Brent olajtípus hordónkénti (159 liter) ára a február eleji 77 dollárról az elmúlt napokra 90 dollár körüli szintre nőtt, ami az elemzőket is meglepte, korábban ugyanis a többségük inkább stagnálásra számított.
Ukrán támadások
„Az olajárak emelkedéséhez több, egymást erősítő tényező is hozzájárult, a geopolitikai feszültségek fokozatos növekedésétől kezdve az olajexportáló országok termeléskorlátozási politikájának a folytatásáig”
– figyelmeztet a J&T Bank elemzője, Stanislav Pánis. Szerinte a fő tényező, amely az elmúlt hetekben jelentősen felfelé hajtotta az olajárakat, a nagy orosz finomítók elleni ukrán dróntámadások intenzívebbé válása. Legutóbb a Moszkvától délkeletre fekvő Tatárföldön, az ukrán–orosz konfliktus frontvonala mögött 1300 kilométerre lévő orosz olajipari infrastruktúrát semmisítettek meg. Becslések szerint az orosz finomítókapacitás legalább 10 százalékkal csökkent az ukrán támadások miatt, ami az orosz kőolajszármazékok kivitelének a csökkenéséhez vezetett.
Növekvő kockázatok
Egy másik geopolitikai tényező, amely Pánis szerint hozzájárul a magasabb nyersanyagárakhoz, Irán szíriai konzulátusának az izraeli hadsereg általi bombázása volt, amelyben több magas rangú katonatiszt vesztette életét. „Teherán megtorlással fenyegetőzik, ami a Közel-Keleten amúgy is eléggé kiélezett feszültség további elmérgesedéséhez vezethet. A kereskedők ezért magasabb kockázati prémiumot kalkulálnak az olajárakba, mivel nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy Irán megszakíthatja a világpiacok olajellátását” – tette hozzá a J&T Bank elemzője.
Szlovákiai drágulás
A kőolaj drágulását a szlovákiai töltőállomásokok is megérezzük. Alig három hónapja, vagyis nagyjából január közepén a 95 benzin literjéért a Statisztikai Hivatal adatai szerint átlagosan 1,53, a gázolajért pedig 1,48 eurót fizettünk. A benzin.sk üzemanyagportál által közzétett legfrissebb adatok szerint az elmúlt napokban ezzel szemben a 95-ös benzin országos átlagára már 1,70, a gázolajé pedig 1,58 euró körül mozgott. És a drágulás ezzel még korántsem ért véget. A kőolajárak emelkedése miatt Stanislav Pánis szerint arra számíthatunk, hogy a szlovákiai üzemanyagárak az elkövetkező időszakban is felfelé araszolnak. Ezzel a véleményével pedig nincs egyedül.
„A jelenlegi piaci mozgásokat figyelve a benzin ára ismét a tavaly őszi szintre térhet vissza, amikor átlagosan több mint 1,70 euróért tankoltunk literenként, és további drágulás vár a gázolajra is, amely visszatérhet az 1,60 euró/liter feletti szintekre”
– tette hozzá Tomáš Boháček, a 365.bank elemzője.
Magyar árvágta
Szlovákiához hasonlóan Magyarországon is látványos ütemben nőnek az üzemanyagárak. A holtankoljak.hu szerint szerdától a benzin nagykereskedelmi ára további 3, míg a gázolajé 6 forinttal nőtt. A 95-ös benzin literenkénti átlagára így 644 forint (1,65 euró), a gázolajé pedig 658 forint (1,69 euró). A vg.hu portál szerint Magyarországon az idei év elejétől mostanáig nagykereskedelmi szinten a literenkénti benzinár 105, a dízelár 85 forinttal nőtt. A nagyjából 80-100 forint körüli literenkénti drágulás pedig azt jelenti, hogy egy átlagos, 50 literes tankolás 4-5 ezer forinttal (nagyjából 10-13 euróval) kerül többe most, mint tavaly decemberben. Mindezt figyelembe véve így az sem csoda, hogy a banki elemzők egy újabb benzinárstoptól tartanak. Az Erste a piaci elemzésében arról ír, hogy „vannak olyan szóbeszédek, amelyek szerint újabb ársapka lesz”, szerintük azonban ennél valószínűbb, hogy az Orbán-kormány önkéntes árcsökkentésre szólítja fel a feleket. (mi, pluska.sk, vg.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.