<p>Új egyetemi kórház épül a fővárosban, jelentette be tegnap Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter. Az intézmény magánpénzből, PPP-projekt keretében jönne létre, vagyis a befektető fedezné a költségeket. </p>
Új egyetemi kórház épül a fővárosban
Pozsony |
Ivan Poprocký, az egészségügyi minisztérium Egészségpolitikai Intézetének vezetője az állítja – a most elkészült megvalósíthatósági tanulmányra hivatkozva –, hogy az államnak nem járna pluszköltséggel a beruházás, mivel a működési költségek és a befektető költségeinek megtérítése fedezhető lesz az egészségbiztosítási rendszerből származó bevételekből. Részleteket nem árult el, mert az szerinte befolyásolná az állam tárgyalási pozícióit a lehetséges befektetőkkel. Korábbi tanulmányok alapján feltételezhető, hogy mintegy 250 millió euróba kerülne a kórház felépítése és berendezése. A megvalósíthatósági tanulmányért 720 ezer eurót fizetett a minisztérium. A kórház már 2017 őszén megnyithatná kapuit, legalábbis a minisztérium elképzelése szerint. Az építkezés 2016-ban kezdődhetne, addig le kellene bonyolítani a közbeszerzési eljárást, és mintegy másfél évet venne igénybe. A kórház a katonai kórház területén épülne fel Pozsony Patrónka városrészében. Azt a szakemberek is elismerik, hogy Pozsonyban szükség van egy új, csúcsszínvonalat biztosító kórházra, mivel a kórházak elavult, leromlott állagú épületekben működnek. Az új kórház létesítése azonban azzal járna, hogy több jelenlegi intézményt be kellene zárni. Zvolenská ezt elismerte, de azt nem árulta el, hogy melyik kórházakat kellene leépíteni. Tomáš Szalay szerint is új kórházat kell építeni, de nemcsak Pozsonyban, hanem az ország minden nagyobb régiójában. „A kórházépületek átlagéletkora negyven év felett van, és a beosztásuk sem felel meg napjaink követelményeinek” – mondta lapunknak a független Egészségpolitikai Intézet (HPI) munkatársa. Ugyanakkor kételkedik benne, hogy a minisztérium által kitűzött határidő tartható. „Ez csak elméleti határidő, nagyon sok olyan buktató van, ami miatt csúszhat az építkezés” – jelentette ki Szalay. Ugyanakkor örül, hogy a kormány belátta: az egészségügyben is szükség van magántőkére. Az új kórházzal legalább két kórház feleslegessé válik szerinte. „Az óvárosi kórház bezárásában szinte mindenki egyetért, a kramárei kórházról viszont félnek hangosan beszélni” – állítja a szakember. Szerinte ez lesz az egyik legnehezebb feladat, mivel az orvoslobbi nagyon erős. „Hatalmas nyomás lesz, feszültségekkel jár majd, hiszen néhány szereplő mobiljában megvan az összes kormánytag telefonszáma, nehéz lesz a megvalósítás” – véli Szalay. (TASR, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.20.
Kíméletesebb kezelés vár a veseköves betegekre
2025. 01.13.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.