Kulcsfontosságú szavazások várnak a képviselőkre, amelyek megmutatják a valós erőviszonyokat a parlamentben.
Megéri-e a koalíció a karácsonyt?
A képviselők az elkövetkező napokban fognak szavazni a jövő évi költségvetésről, amelyről régóta ismert, hogy nem áll mögötte a teljes koalíció.
Összesen tizennégyen szabtak feltételeket az elfogadáshoz: három képviselő a Za ľudítól, Ján Mičovský volt mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, valamint tíz képviselő a Kristián Čekovský köré szerveződött polgári-demokrata OĽaNO-platformtól.
Kijelentették, hogy nem fogják megszavazni a költségvetést, amennyiben a parlament nem utasítja el a Tomáš Taraba független képviselő által készített, büntető törvénykönyv módosítását megcélzó javaslatot.
Mindeközben az SaS a kormány visszahívására tett indítványt, amelyet többek között a Hlas, a Smer és a fasiszta ĽSNS is támogatott.
Martin Čepček és Slavěna Vorobelová (mindkettő frakció nélkül) még nem árulta el, hogyan fog szavazni a kormány leváltásáról szóló rendkívüli parlamenti ülésen.
Čepček azt mondta, megvárja, mi hangzik el a vitában. „Meg akarom várni, hogyan zajlik le a parlamenti vita, utána döntök. A szavazásról velem még nem tárgyalt senki, bár a kormánykoalícióból távozó képviselőket már megszólították. Megfigyeltem, hogy az SaS-szel tárgyalnak, így lehet, hogy az én szavazatomra végül nem lesz szükség” – jelentette ki a TASR-nek Čepček, akit korábban kizártak az OĽaNO frakciójából.
Vorobelová azt leszögezte, hogy részt vesz a szavazáson. „Hogy hogyan fogok szavazni, az attól függ, hogy Pellegrini és Sulík felfedi-e a kártyáit még a szavazás előtt. Belekezdtek egy politikai játszmába, melynek nem világosak a szabályai, és senki sem tudja, kinél hány joker van” – mondta a TASR-nek Vorobelová. Azt állítja, csak a szavazás napján fog dönteni. „Nem tudom, mi lenne a szavazás után, nem világosak az álláspontok” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a vita során ezzel kapcsolatban is kiderülhetnek részletek.
Vorobelová szerinte több lehetőség is van, de ha biztos lenne abban, hogy a szavazás után hamarosan előrehozott választás lenne, valószínű, hogy a kormány megbuktatására voksolna. Vorobelová azután került a parlamentbe, hogy Marian Kotleba, az ĽSNS elnöke elveszítette képviselői mandátumát, mivel jogerősen elítélték.
Miroslav Kollár (frakció nélkül – Spolu) megismételte, csak azután foglal állást, hogy összeül a párt kongresszusa, azt viszont leszögezte, a választási ciklus lerövidítésével kapcsolatos alkotmánymódosítást támogatja. „Úgy vélem, szükség van egy jogilag tiszta megoldásra a választási időszak lerövidítéséről” – mondta, hozzátéve, hogy ettől függ az is, hogyan szavaz a kormány leváltásával kapcsolatban, mert fontos tudni, mi következhet a kormány leváltása után. Például hivatalnokkormány kinevezését nem támogatná, mert ezt túl nyakatekert megoldásnak tartja.
Csütörtökön kezdődik a kormány leváltásáról szóló rendkívüli parlamenti ülés, a szavazásra kedden 11 órakor kerülhet sor. A kormány elleni bizalmatlansági szavazást az SaS kezdeményezte, Peter Pellegrini képviselőinek segítségével.
(tvnoviny, tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.