Tükröt tartanak a PISA-tesztek a diákok és a pedagógusok elé

Pozsony |

<p>Az iskolák rendelkezésére bocsátja a PISA-teszteket az oktatásügyi minisztérium. Szlovákiában erre eddig még nem volt példa, a tárca célja, hogy ezeket a teszteket az őszi iskolakezdéstől minden iskolában használhassák, mint irányadót.</p>

„Ezekből megtudhatják, körülbelül mit és hogyan kellene tanítaniuk, tanulniuk, segítenek abban, hogy némileg megváltozzon az oktatás jellege” – magyarázta Eugen Jurzyca (SDKÚ) oktatási miniszter. Hozzátette, ez egy fontos kapocs lehet az iskolák és a tárca közt, ami emelheti az oktatás színvonalát. A legfejlettebb országokat tömörítő OECD felmérései szerint azok az oktatási rendszerek a legsikeresebbek, amelyek rendszeresen alkalmaznak hasonló visszacsatolásokat a szülők, a diákok, az iskolák és a minisztérium közti információcserét elősegítendő – figyelmeztet a tárcavezető. „Nem azért tesszük közzé a PISA-teszteket, hogy a diákokkal ezeket begyakoroltassák, hanem hogy megértsék, főleg mire kell megtanítani a gyerekeket” – érvelt Jurzyca. A legutóbbi PISA-tesztek a szövegértelmezési készségekre összpontosítottak, a szlovákiai diákok eredményei az OECD-átlag alatt voltak. Jurzycáék célja, hogy a diákok a jövőben ne csak olvasni tanuljanak meg, hanem meg is értsék a szövegeket, és a bennük levő információkat használni tudják. „A pedagógusokon áll majd, mennyire tudják a tesztek által kiszabott irányt beépíteni az oktatásba” – figyelmeztet Jaroslav Ivančo államtitkár.

Az említett információs visszacsatolások számának növelése érdekében a minisztérium a diákok erkölcsi szintjét is felmérette, szintén tesztekkel, amelyek az iskolák munkalégkörét, és a családban, valamint az iskolákban tetten érhető stressz körülményeit is vizsgálták. Jurzyca szerint ez azért fontos, mert az iskolának nem csak tudással kell ellátnia a diákokat. „Azt szeretnénk, ha az iskola szociális érzékenységre, csapatmunkára, az élettel való elégedettségre is tanítana” – vélekedik a miniszter. Hozzátette, az ilyen teszteket szélesebb körben is alkalmaznák a jövőben. Ivančo szerint fontos lenne, hogy a nyilvánosság ezeknek a teszteknek az értelmében képet kapjon arról, hogy miként befolyásolja a diákok tanulmányi eredményeit az adott iskola légköre, a családi környezet, vagy éppen a diák személyes hozzáállása. (SITA, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?