Tudjuk, kit tárcsáztunk?

Pozsony |

<p>Jól jövedelmező biznisz lehet az emelt díjas telefonszámok üzemeltetése. Már régóta nem igaz, hogy ilyen hívószámmal csak erotikus szolgáltatások elérhetők, gyakran már álláshirdető vagy kölcsönt kínáló cégeket is ilyen számon lehet elérni.&nbsp;</p>

Az emberek pedig nemegyszer csak azután jönnek rá, hogy emelt díjas számon beszélgettek percekig, miután megkapják a telefonszámlát.  Néhány napja tájékoztattunk egy olvasónk esetéről, aki egy állásközvetítő iroda hirdetésében közölt telefonszámra hívott. A telefont egy hölgy vette fel, aki idősebb olvasónk életrajza, nyelvtudása, korábbi állásai felől érdeklődött hosszasan. Akellemetlen meglepetés nem váratott magára sokáig, néhány napon belül a mobilszolgáltató leblokkolta olvasónk telefonját. Mint kiderült, emelt díjas telefonszámra hívott és túllépte a megengedett híváskeretet. Az egyetlen telefonhívásért most 80eurót kell fizetnie.  Ez az eset nem egyedi az országban. Nagyon sok hirdetésben találnánk emelt díjas telefonszámokat. Mivel a törvény nem határozza meg, milyen betűmérettel kell tájékoztatni az embereket a tarifáról, a cégek ezt kihasználva gyakran olyan apró figyelmeztetést közölnek, amit nagyítóval is alig lehet látni. Ezért nyújtottak be idén a parlamentbe az Egyszerű Emberek képviselői egy törvénymódosítást, amely arra kötelezte volna a vállalkozókat, hogy az emelt díjas számok kapcsolása előtt elhangozzék, pontosan milyen tarifadíjra kell számítani, ha folytatják a hívást. A Smer a javaslatot lesöpörte az asztalról, így az embereknek továbbra is figyelniük kell az apró betűs részeket.  S mi van akkor, ha a tarifadíjról szóló információt nem is közlik a hirdetésben? Egy ideig eltartott, míg a kompetens intézmények megtalálták a választ erre a kérdésre. A Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelőségtől (SOI) először azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ők csak abban az esetben léphetnek, ha valaki reklamálja a számlázott tarifadíj nagyságát, s nincs megelégedve a reklamációs eljárással, minden további esetben csak a Távközlési Hivatal (TÚ) léphet. A hivatal aztán közölte, hogy ők sem léphetnek, nem is büntethetnek. Roman Vavro, a TÚ szóvivője ráadásul azt állította, hogy az egyetlen lehetőség a védekezésre vagy a törvényellenesen kiszámlázott tarifadíj visszaszerzésére a bűnvádi eljárás és a pereskedés, esetleg a TÚ vezette peren kívüli megállapodás a szám üzemeltetője és a pórul járt telefonáló között.  Mindez ellentmond a fogyasztóvédelmi törvénynek, amely egyértelműen kimondja, hogy a vállalkozók kötelesek tájékoztatni az embereket a termékek vagy szolgáltatások – jelen esetben az emelt díjas telefonszámok – áráról. Ezt végül a fogyasztóvédelmi felügyelőség is beismerte. „Igen, igazuk van” – mondta ismételt kérdésünkre Danuša Krkošová, a SOI szóvivője. Később már azt is közölte, milyen büntetés fenyegeti azt, aki elhallgatja a tarifadíjat. A kiróható bírság összege 66 387 euró.  További részletek az Új Szó szerdai nyomtatott kiadásában!
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?