<p>Az ellenzék továbbra is úgy véli, be kellene zárni a Čistý deň reszocializációs központot. Nem kizárt, hogy a központ vezetője egy időre visszavonul, habár az intézmény megtartotta akkreditációját. Peter Tománeket, A Čistý deň igazgatóját és Natália Blahovát, az SaS parlamenti képviselőjét kérdeztük.</p>
Tománek és Blahová a Čistý deňről
Tománek: Újabb támadásra számítok
Hogyan fogadta a minisztérium döntését?
Nem vagyok sem boldog, sem szomorú, mivel Blahová képviselő asszonytól újabb támadásokra számítok a saját személyem, a feleségem, a központ ügyfelei, vagy azok szülei ellen. Újabb problémákhoz és támadásokhoz vezethet, hogy a minisztérium nem vonta vissza az akkreditációt. Természetesen örülök, de egyben aggódom is, hogy ez a kezdet-e, vagy a vég. A hogy hogyan tovább az ügyfelek számától is függ. Tavaly szeptemberben még több mint negyven kliensünk volt, most harmincegyen vannak. Már felnőttek.
Hogyan hatott a botrány a központban élők közérzetére, mennyire befolyásolta a terápiát?
Feszült volt a hangulat, a páciensek mégis összetartottak. Felnőtt módjára viselkedtek a gyerekek. Úgy gondolom, hogy az ügy végül is jó hatással volt rájuk, mert gyorsabban felnőttek.
Hogyan működik tovább az intézet?
Ez a botrány már fél éve tart. Normális esetben egy-két hét után kifulladnak az ilyen ügyek, velünk szemben azonban állandósultak, rendszeressé váltak a támadások. Emellett dolgoznunk kell, foglalkozni a gyerekekkel. Az ügy csak megnehezíti a munkánkat, és kimerít bennünket. Előfordulhat, hogy egy időre elmegyek, ki kell pihennem ezt az ügyet, egészségügyi problémáim is vannak. Ha ez így lesz, akkor egy új vezetés kerülhet a központ élére, olyan, amely hajlandó lesz viselni ezt a terhet, a várható további támadásokat.
RICHTER: NEM VOLT INDOKOLT A ČISTÝ DEŇ AKKREDITÁCIÓJÁNAK VISSZAVONÁSA
Blahová: át kell alakítani a rendszert
Mit szól ahhoz, hogy a Čistý deň folytathatja működését?
Őszintén szólva, nem is találok szavakat. Azt kérdem, mi rosszabb történhet annál, ha ignoráljuk, hogy gyerekeket bántalmaznak és megerőszakolnak, ha azok az emberek, akiknek ez a felelőssége, figyelmen kívül hagyják ezt, majd leplezni próbálják. Ez az ügy a teljes gyermekvédelmi rendszer kudarca, valamennyi szinten. Beleértve a legmagasabb, miniszteri szintet, amely nem csupán politikailag, de hatáskörileg is felelős a dologért.
Terveznek további lépéseket az ügyben?
Mindenképpen. Már panaszt tettem az ENSZ gyermekjogi tanácsában, amelynek jogában áll vizsgálatot folytatni ilyen esetekben. De a mostani döntés felülbírálását kezdeményezni fogom a Legfőbb Ügyészségen is, s büntetőjogi feljelentést is tervezünk. Határozottan mondhatom hát, hogy ez az ügy messze nem fejeződött be.
Terveznek politikai lépéseket is?
Igen. Ám azt gondolom, ez az ügy meghaladja a politika szintjét. Arra van szükség, hogy a szakmai, de a laikus nyilvánosság is emelje fel a szavát a szociális rendszer reformja érdekében, mert annak mai működése kész tragédia.
Mit tartja a legnagyobb problémának?
Rendszerszintű problémáról van szó, elég megnézni a volt ombudsman, Jana Dubovcová jelentéseit. Azokban sorra szerepelnek gyermekotthonok, reszocializációs intézmények. A rendszer legfőbb problémája, hogy átláthatatlan és ellenőrizhetetlen. Valójában nem létezik ellenőrzés, vagy ha mégis, az egyes szereplők önmagukat ellenőrzik, így ha valamit találnak is, az az érdekük, hogy a hibákat a szőnyeg alá söpörjék. Ezért kimondhatom, ez a rendszer teljességgel veszélyes a gyermekek vagy a rászorult felnőttek számára, mert ha bármilyen hiba történik, nincs rá orvoslás.
AZ ELLENZÉK KEZDEMÉNYEZI RICHTER VISSZAHÍVÁSÁT
Bartalos Éva, Czajlik Katalin
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.