Többet fizetünk az egészségügyért

<p>A tervezettnél sokkal kevesebb pénz jut az egészségügybe, ezért nem számíthatnak béremelésre sem a kórházi, sem a magánorvosok.</p>

A munkanélküliség emelkedése és a bérek stagnálása miatt ugyanis kevesebb egészségbiztosítási járulék folyik be. Ezzel szemben a lakosság évről évre többet fizet az „ingyenes” egészségügyi ellátásért.

Az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal adatai szerint az év első 5 hónapjában a tervezettnél 50 millió euróval (1,5 milliárd korona) kevesebb pénz folyt be az egészségbiztosítókba. Az Egészségpolitikai Intézet (HPI) előrejelzése szerint az éves kiesés elérheti akár a 345 millió eurót is (10,4 milliárd korona). Az egészségügyi minisztérium ennél jóval optimistább: az egész évre 103,9 millió euró (3,14 milliárd korona) bevételkiesést jósol.

Az egészségbiztosítók a tavalyi árakat akarják fizetni a kezelésekért, legfeljebb a szűrésekért hajlandók kicsit többet téríteni. Az Általános Egészségbiztosító (VšZP) megegyezett a kórházakkal, hogy szeptember végéig nem emeli a kezelések árát, most a szakorvosokkal és a fogorvosokkal hosszabbította meg a szerződéseket. „Jövő év március végéig szól a meghosszabbítás, az árak a 2009-es év első felének szintjén maradnak” – jelentette ki Petra Balážová, az állami egészségbiztosító szóvivője. Ez tulajdonképpen a tavalyi árszintet jelenti, hiszen az első félévben sem volt emelés. Hasonló álláspontra helyezkedett a többi biztosító is. A legnagyobb magánbiztosító, a Dôvera folytatja a szerződések aláírását, a kezelésekért fizetett összeget nem emeli. Az Union is maradt a tavalyi áraknál, az Apollo csak a szűrésekért fizet többet.

A lakosság egészségügyi kiadásai a 2006-ban megszüntetett vizitdíj, ágydíj és a részlegesen megszüntetett receptdíj ellenére is folyamatosan emelkedtek. Tavaly már a harmadával többet fizettünk, mint 2006-ban, pedig akkor az év első kilenc hónapjában még érvényben voltak a Rudolf Zajac egészségügyi miniszter által bevezetett díjak. A legtöbbet gyógyszerre költjük, továbbá a fogorvosi kezelésekre, gyógyfürdőre és egyes kiegészítő szolgáltatásokra. Az Egészségpolitikai Intézet (HPI) elemzése szerint a lakossági kiadások az utóbbi időben gyorsabban emelkedtek, mint az egészségügy összbevétele. A pénzügyminisztérium idei előrejelzése szerint a befizetések elérhetik az 1,165 milliárd eurót (35 milliárd koronát). (lpj, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?