A szlovákiai utazási irodák tavaly ugyan megháromszorozták az ügyfélszámukat és a bevételeiket az előző évhez képest, azonban még így sem sikerült visszatornászniuk magukat a világjárvány előtti szintre – derül ki a Statisztikai Hivatal felméréséből. Hogyan változtak az utazási szokásaink?
Többen nyaralnak utazási irodákkal, de még mindig nem elegen 2019-hez képest
„A szlovákiai utazási irodák szolgáltatásait tavaly csaknem 670 ezren vették igénybe. Bár háromszor annyi ügyfelük volt, mint egy évvel korábban, ez még mindig csak 60 százaléka a 2019-es, vagyis a világjárvány kitörése előtti szintnek” – mondta el lapunknak a most közzétett elemzésükre hivatkozva Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője, hozzátéve, hogy 2019- ben még közel 1,1 millió ember utazott szervezett formában.
Kedvelt célpontok
Az utazási irodák szolgáltatásait főként a külföldre utazó szlovákiai turisták vették igénybe: a fent jelzett 670 ezer ügyfél nagyjából 70 százaléka, vagyis mintegy 450 ezren. Az utazási irodákkal külföldön nyaralók körében Törökország, Görögország és Horvátország számítottak a legnépszerűbb úti céloknak, a sorban Csehország, Egyiptom, Olaszország, Ciprus és Bulgária következik. Az említett országok közül azonban csak Csehország, Egyiptom és Ciprus esetében sikerült már túlszárnyalni a járvány előtti látogatottsági adatokat. A legkedveltebb úti célok közül a 2019-es évhez képest a leglátványosabb, közel 70%-os visszaesést Bulgária esetében mérték. Ezzel szemben például a Maldív-szigetekre hatszor több szlovákiai turista utazott, mint a járvány előtti időszakban.
Növekvő önállóság
„A hagyományos nyári üdülési célpontok esetében az előző évhez és a járvány előtti időszakhoz képest is csökkent az utazási irodákkal nyaralók száma. Ez a tendencia az egyéni, nem szervezett utazások növekedésével függhet össze, egyre többen rendelik meg ugyanis az útjukat interneten keresztül közvetlenül a kiszemelt szállodánál vagy egyéb szállásszolgáltatónál” – mondta el Morháčová. Az utazási irodák által elérhető leglátogatottabb úti célok listáján emiatt egyre nagyobb szerepet kapnak az egzotikusabb üdülőhelyek, például a Maldív-szigetek, Egyiptom, Tunézia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Jordánia. A leglátványosabb javulást tavaly egyébként Jordánia érte el.
Egynapos külföldiek
Tavaly megnégyszereződött a szlovákiai utazási irodákon keresztül Szlovákiába érkező külföldi látogatók száma is, elérve a 121 ezret, ami azonban még mindig csak harmada volt a 2019-es adatoknak. A külföldi látogatók az éjszakai tartózkodás nélküli egynapos kirándulásokat részesítették előnyben, ami az összes érkezés 85%-át tette ki. A legtöbben Ausztriából érkeztek, a sorban pedig az Egyesült Államok és Franciaország következik. Ez a három ország adta a szlovákiai utazási irodákkal érkező külföldiek több mint 60%-át.
A szlovákiai családok a Szlovákián belüli útjaikhoz csak kivételes esetekben veszik igénybe az utazási irodák szolgáltatásait, ennek ellenére a belföldi turizmusban is nőtt a szervezetten utazók száma. Tavaly az utazásnak ezt a módját 81 ezren vették igénybe, a felével többen az egy évvel korábbinál. A szervezett módon utazó belföldi vendégek száma még a világjárvány előttit is nagyjából a tizedével haladta meg, miközben a legtöbben Zsolna, Eperjes és Pozsony megyét választották.
Nőttek a bevételek
A szervezett turisztikai szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások összbevétele az előző évhez képest tavaly megháromszorozódott, elérve a 654 millió eurót, ami már a 2019-es bevételektől is csak 13 százalékkal maradt el. A bevételeik több mint 90%-át a külföldre utazó szlovákiai turistáknak köszönhetik
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.